Selülit: tedaviler işe yarıyor mu?

Selülit, uyluklarda, kalçalarda, kalçalarda ve karında topaklı, çukurlu etler için kullanılan bir terimdir. Selülit adolesan ve erişkin kadınlarda en yaygındır.

Selülit ciddi bir tıbbi durum değildir, ancak çirkin olabilir. Selülit sizi şort veya yüzme kıyafeti konusunda kendinden emin yapabilir.

Ne zaman bir doktor görmelisin

Masajlar veya selülit kremleri de dahil olmak üzere pek çok selülit tedavisi dikkat çekici sonuçların reklamını yapar. Bu tedavilerin çoğu iddialarına dayanmıyor.

Kilo kaybı

Araştırmacılar olası tıbbi tedavileri inceliyorlar. Bu arada, selülit görünümünü hafifçe geliştirmek için adımlar atabilirsiniz.

Lazerler ve radyofrekans sistemleri

Selülit, gölgeli veya engebeli ciltlere benziyor. Bazen saz peyniri veya portakal kabuğu dokusu olarak tanımlanır.

Liposuction

Hafif selülit, ancak cilt sıkıştığında görülebilir – sıkışan cilde dimpling görünür. Daha şiddetli selülit cildi pırıl pırıl ve vadilerdeki alanlarla süslenmiş ve engebeli hale getirir.

Selülit, uyluk ve kalça çevresinde en yaygındır, ancak göğüslerde, alt karınlarda ve üst kollarda da bulunur.

Selülit ciddi tıbbi bir durum değildir ve tedavi gerekli değildir. Aslında birçok doktor selüliti normal bir olay olarak görüyor. Bununla birlikte, cildinizin görünüşünden endişeleniyorsanız, doktorunuza, dermatologunuza veya plastik cerrahınıza bakın.

Selülit, yağın altta yatan kasla bağlandığı lifli bağ iplerinden kaynaklanır. Yağ hücreleri biriktikçe deriye doğru itilirken uzun, sert kordonlar aşağı iner. Bu, pürüzlü bir yüzey veya çukura neden olur.

Selülit, kadınlarda erkeklerden çok daha yaygındır. Aslında, kadınların çoğunluğunda bazı selülitler var. Bunun nedeni, kadının yağının genellikle kalçalarda, kalçalarda ve kalçalarda – selülit için ortak alanlarda – dağıtılmasıdır. Selülit, cildin esnekliğinin bir kısmını kaybettiğinde yaşlanma ile daha sık görülür.

Kilo alımı selüliti daha belirgin hale getirebilir, ancak bazı yalın insanların selülitleri de vardır. Genetik, selüliti geliştirip geliştiremediğiniz konusunda en büyük rolü oynamak üzere ailelerde koşmak eğilimindedir. Hareketsiz bir yaşam tarzı, hamilelik olabileceği gibi selüliti kullanma şansınızı da artırabilir.

Soruların bir listesini hazırlamak, doktorunuzla zamanınızı en iyi şekilde geçirmenize yardımcı olacaktır. Selülit için doktorunuza sormanız gereken bazı temel sorular şunlardır:

Kilo kaybı – sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz yoluyla – muhtemelen en faydalı selülit tedavisidir. Bacak, kalçanız, kalçanız ve karnınızdaki kilo vermek ve güçlendirici kaslar gölgeli cildin görünümünü iyileştirebilir. Bununla birlikte, tek başına kilo kaybının faydaları sınırlıdır. Selülit kilo kaybından sonra daha az fark edilebilir, ancak tamamen kaybolmaz.

Belki de en umut verici medikal terapi, lazerler ve radyofrekans sistemleri kullanan bir terapidir. Bir sistem, selülit tedavisinde doku masajı, radyo frekansı teknolojisi ve kızılötesi ışığı bir araya getiriyor. Diod lazer enerjisi ile kombine doku masajı sunan başka bir sistem. Üçüncü bir sistem, selüliti tedavi etmek için aynı anda derin ve yüzeysel seviyelerde radyofrekans kullanır. Her üç sistem de bir dizi tedaviden sonra selülit geliştirir. Sonuçlar altı aya kadar sürebilir.

Bazı insanlar selülit tedavisinde liposuction’a yönelebilir. Liposuction sırasında, bir cerrah cildinizin altına küçük kesikler yoluyla dar bir boru yerleştirir ve daha sonra yağ hücrelerini emer. Liposuction vücudu şekillendirebilirse de, selüliti yok etmeyecek ve selülitin daha kötü görünmesini sağlayabilir. Lazer yardımlı liposuction, cildi sıkıştırırken yağ hücrelerini yok eden ve selülit için daha etkili bir tedavi olabilecek bu yeni, daha az invaziv bir formdur.

Günde iki kez% 0.3 retinol kremi uygulayan altı aydan sonra selülit görünümünü iyileştirdiği gösterildi.

Birçok cihaz, ürün ve krem, selüliti tedavi etmeyi talep ediyor. Fakat bu iddiaları destekleyen bilimsel kanıtlar çok az veya hiç yoktur. Cildinizi geliştiren bir selülit tedavisi bulursanız, sonuçların uzun sürmesi muhtemel değildir.

Topikal tedavi

Aşağıda, birçok reklamı yapılan selülit tedavisinden birkaçı bulunmaktadır. Unutmayın ki bu tedavilerin selüliti yok etmede etkili olduğu kanıtlanmamıştır.

Doktorunu ziyaret et