Kapsaisin topikal

Terapötik Sınıf: Analjezik

Kapsaisin için kullanır

Nöralji, cildinizin yüzeyindeki sinirlerden gelen acıdır. Bu ağrı, herpes zosterli bir enfeksiyondan (zona veya postherpetik nevralji) sonra ortaya çıkabilir. Kapsaisin, postherpetik nevraljinin ağrısını hafifletmeye yardımcı olur, ancak durumu iyileştirmez.

Kapsaisin hem tezgâhta (OTC) hem de doktorunuzun reçetesiyle birlikte temin edilebilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Kapsaisin için aşağıdakiler düşünülmelidir

Kapsaisin veya başka ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Çocuklarda kapsaisin ile yaş arasındaki ilişkinin araştırılması için uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlılarda kapsaisin kullanımını sınırlayan geriatrik özel problemleri göstermedi.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Kapsaisin kullanmadan önce

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı, kapsaisin kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bir hemşire veya diğer eğitimli bir sağlık uzmanı topikal Qutenza ™ yamasını etkilenen bölgeye uygulayacaktır.

Nevralji, kas ağrısı veya artrit için topikal krem, jel, losyon veya merhem kullanıyorsanız, ilaç etiketindeki talimatları izleyin.

Gözlerinizde herhangi bir kapsaisin bulunmamaya dikkat edin, çünkü ciddi göz iritasyonuna neden olabilir. İlaç gözünüze bulaşırsa, gözlerini su ile yıkayın ve hemen doktorunuza danışın.

Kapsaisin yüzünüzde, kafa derinizde veya ağızda bulursa, yanma hissi yaratabilir. Bu alanları sıcak (sıcak olmayan) sabunlu su ile yıkayın.

Krem, jel, losyon veya merhem kullanıyorsanız

Kapsaisin dozu, farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece kapsaisin’in ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bir kapsaisin dozu özlendiyse, mümkün olan en kısa sürede uygulayın. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Qutenza ™ yamasını kullanırsanız

Krem, jel, losyon veya merhem kullanırsanız

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Kapsaisin’in Doğru Kullanımı

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx / OTC Rx ve / veya OTC

Gebelik Kategorisi B İnsanlarda kanıtlanmış bir risk yok

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Kapsaisin Kullanırken Önlemler

Diyabetik Periferik Nöropati Cymbalta, Lyrica, duloksetin, pregabalin, Nucynta ER, tapentadol, Zostrix, Trixaicin

Ağrı tramadol, oksikodon, asetaminofen, Tilenol, naproksen, aspirin, ibuprofen, hidrokodon

Postherpetik Nöralji gabapentin, Lyrica, Neurontin, lidokain topikal, pregabalin, Lidoderm, Graliz, Horizan

Capsaicin Yan Etkiler

Kapsaisin topikal