Sefotet enjeksiyonu

Terapötik Sınıf: Antibiyotik

Cefotetan için kullanır

Farmakolojik Sınıf: 2. Nesil Cefalosporin

Sefotetan enjeksiyonu, sefalosporin antibiyotikleri olarak bilinen ilaç sınıfına aittir. Bakterileri öldürerek veya büyümelerini önleyerek çalışır. Bununla birlikte, cefotetan soğuk algınlığı, grip veya diğer virüs enfeksiyonlarında çalışmaz.

Cefotetan sadece doktorunuzun reçetesiyle edinilebilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Sefotet için, aşağıdakiler düşünülmelidir

Sefotetaya veya başka ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediatrik popülasyonda yaşın sefotetan enjeksiyonunun etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlı hastalarda cefotetan enjeksiyonunun yararlılığını sınırlayacak geriatrik özel problemleri göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastaların yaşa bağlı böbrek sorunlarına daha sık rastlanması olasıdır; bu durum, sefotetan enjeksiyonu alan hastalar için dozda bir uyarı ve dikkat gerektirebilir.

Cefotetan’ı kullanmadan önce

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Cefotetanın aşağıdakilerden herhangi biriyle kullanılması genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. Birlikte kullanıldığında, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ne sıklıkta cefotetan kullanabilir veya yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında size özel talimatlar verebilir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı sefotetanın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bir hemşire veya başka bir eğitimli sağlık uzmanı size cefotetan verecektir. Cefotetan, kaslarınızdan birine atış olarak veya damarlarınızda bir iğne ile verilir.

Belirtileriniz birkaç gün içinde düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza danışın.

Hemolitik anemi, cefotetan kullanırken oluşabilir. Sifotek kullanmayı bırakın ve sırt, bacak veya karın ağrısı, diş eti kanamaları, kararma, karanlık idrar, nefes darlığı, ateş, genel vücut şişkinliği, baş ağrısı, iştahsızlığı, mide bulantısı veya kusma, burun kanamaları varsa hemen doktorunuzla görüşün. Soluk cilt, boğaz ağrısı, alışılmadık yorgunluk veya zayıflık veya gözlerin veya cildin sararması.

Cefotetan enjeksiyonu ishale neden olabilir ve bazı durumlarda şiddetli olabilir. Önce doktorunuza danışmadan diyare tedavisi için herhangi bir ilaç kullanmayın. İshal ilaçları ishali daha da kötüleştirebilir veya daha uzun sürmesine neden olabilir. Bununla ilgili herhangi bir sorunuz varsa veya hafif ishal devam ederse veya daha da kötüleşirse, doktorunuza danışın.

Cefotetan enjeksiyonu alırken ve son dozdan 3 gün sonra (72 saat) alkol kullanmayın. Bu süre zarfında alkol almak, kızarıklık, baş ağrısı, terleme ve hızlı, çarpma veya düzensiz kalp atışlarına neden olabilir.

Herhangi bir tıbbi test yaptırmadan önce, sorumlu doktorunuza, cefotetan aldığınızı söyleyin. Bazı testlerin sonuçları, sefotetandan etkilenebilir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuzla veya hemşirenizle görüşün.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi B İnsanlarda kanıtlanmış bir risk yok

Cefotetanın doğru kullanılması

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Cerrahi profilaksi siprofloksasin, ranitidin, metronidazol, klindamisin, Zantac

Bakteriyel Enfeksiyon siprofloksasin, amoksisilin, doksisiklin, azitromisin, metronidazol, Augmentin

Deri veya Yumuşak Doku Enfeksiyonu Siprofloksasin, amoksisilin, doksisiklin, azitromisin, metronidazol, Augmentin

Böbrek Enfeksiyonları siprofloksasin, Augmentin, sefaleksin, Levaquin, levofloksasin

 Ya da benzer çıkarları olan diğer insanlarla bağlantı kurmak için sefotant destek grubuna katılın.

Cefotetan kullanırken alınacak önlemler

Cefotetan Yan Etkiler

Cefotetan