Kronik yorgunluk sendromu hastalığı

Kronik yorgunluk sendromu, altta yatan tıbbi durumla açıklanamayan aşırı yorgunluk ile karakterize, komplike bir hastalıktır. Yorgunluk fiziksel veya zihinsel faaliyete göre daha da kötüye gidebilir, ancak istirahatle iyileşmez.

Viral enfeksiyonlardan psikolojik strese kadar pek çok teori olmasına rağmen, kronik yorgunluk sendromunun nedeni bilinmemektedir. Bazı uzmanlar, kronik yorgunluk sendromunun faktörlerin bir kombinasyonu tarafından tetiklenebileceğine inanmaktadır.

Belirtiler

Kronik yorgunluk sendromu tanısını doğrulamak için tek bir test yok. Benzer belirtilere sahip diğer sağlık sorunlarını gidermek için çeşitli tıbbi testlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Kronik yorgunluk sendromu tedavisi semptomların hafifletilmesine odaklanır.

Yorgunluk; Bellek veya konsantrasyon kaybı; Boğaz ağrısı; Boynunuzda veya koltuk altı bölgelerinde büyütülmüş lenf düğümleri; Açıklanamayan kas ağrısı; Şişkinlik veya kızarıklık olmadan bir eklemden diğerine geçen ağrı; Baş ağrısı yeni bir tip, model veya ciddiyet; Tazelenmeyen uyku; Fiziksel veya zihinsel egzersiz sonrası 24 saatten fazla süren aşırı tükenme

Kronik yorgunluk sendromu sekiz resmi belirtiye ve semptomlara, ayrıca duruma onun adını veren merkezi semptoma sahiptir

Yorgunluk, enfeksiyonlar veya psikolojik rahatsızlıklar gibi birçok hastalığın semptomları olabilir. Genelde, kalıcı ya da aşırı yorulmanız varsa doktorunuza danışın.

Bilim adamları kronik yorgunluk sendromuna neden olanın tam olarak ne olduğunu bilmiyorlar. Bu bozukluk için bir yatkınlığı ile doğan insanları etkileyen faktörlerin bir kombinasyonu olabilir.

Viral enfeksiyonlar. Bazı insanlar viral enfeksiyon geçirdikten sonra kronik yorgunluk sendromu geliştirdiğinden, araştırmacılar bazı virüslerin bozukluğu tetikleyip tetikleyemeyeceğini sorguluyorlar .; Şüpheli virüslere Epstein-Barr virüsü, insan herpes virüsü 6 ve fare lösemi virüsleri dahildir. Henüz kesin bir bağlantı bulunamadı .; Bağışıklık sistemi sorunları. Kronik yorgunluk sendromu olan kişilerin bağışıklık sistemi hafifçe bozulmuş gibi görünmektedir, ancak bu bozukluğun gerçekten bozukluğa neden olup olamayacağına dair netlik yoktur .; Hormonal dengesizlikler. Kronik yorgunluk sendromu olan insanlar bazen hipotalamusta, pitüiter bezlerde veya adrenal bezlerde üretilen anormal kan seviyelerinde hormonlara maruz kalırlar. Fakat bu anormalliklerin önemi halen bilinmemektedir.

İncelenen faktörlerden bazıları şunlardır:

Yaş. Kronik yorgunluk sendromu her yaşta ortaya çıkabilir, ancak en sık 40’lı ve 50’li yaşlardaki insanları etkiler.; Seks. Kadınlara kronik yorgunluk sendromu tanısı erkeklerden daha sıktır, ancak kadınların semptomlarını doktora bildirme olasılığı daha yüksektir .; Stres. Stresin yönetilmesinde güçlük, kronik yorgunluk sendromunun gelişimine katkıda bulunabilir.

Sebepler

Viral enfeksiyonlar. Bazı insanlar viral enfeksiyon geçirdikten sonra kronik yorgunluk sendromu geliştirdiğinden, araştırmacılar bazı virüslerin bozukluğu tetikleyip tetikleyemeyeceğini sorguluyor.

Şüpheli virüslere Epstein-Barr virüsü, insan herpes virüsü 6 ve fare lösemi virüsleri dahildir. Henüz kesin bir bağlantı bulunamadı.

Kronik yorgunluk sendromu riskinizi artırabilecek faktörler arasında

Kronik yorgunluk sendromunun olası komplikasyonları arasında

Kronik yorgunluk sendromu belirtileri ve bulguları varsa, muhtemelen aile doktorunuzu veya genel pratisyeninizi görerek başlayabilirsiniz. Randevu sırasında sağlanan tüm bilgileri sindirmek zor olabilir, bu nedenle size eşlik edecek bir arkadaşınızın veya bir aile üyesinin ayarlanmasını isteyebilirsiniz. Başkasının duymasını isteyin, cevaplamadığınız veya unuttuğunuz bir şey olması durumunda bu bilgiler size daha sonra yardımcı olabilir.

Risk faktörleri

Randevunuzdan önce, aşağıdakileri içeren bir liste yazmak isteyebilirsiniz:

Depresyon; Sosyal izolasyon; Yaşam tarzı kısıtlamaları; İşten ayrılmalar arttı

Komplikasyonlar

Kronik yorgunluk sendromu için, doktorunuza sormanız gereken bazı temel sorular

Belirtileriniz ve belirtileriniz. Kusursuz ol. Yorgunluk sizi en çok etkileyebilirken, hafıza sorunları veya baş ağrısı gibi diğer belirtiler de doktorunuzla paylaşmanız önemlidir .; Anahtar kişisel bilgiler. Yaşamınızdaki son değişiklikler veya büyük stres faktörleri, fiziksel refahınızda çok önemli bir rol oynayabilir .; Sağlık Bilgisi. Tedavi edildiğiniz diğer koşulları ve düzenli olarak aldığınız ilaçların, vitaminlerin veya takviyelerin adlarını listeleyin .; Doktorunuza sormanız gereken sorular. Sorular listenizi önceden oluşturmanız, doktorunuzla zamanınızı en iyi şekilde kullanmanıza yardımcı olabilir.

Randevunuz sırasında ortaya çıktıklarında başka sorular sormaktan çekinmeyin.

Belirtilerim veya durumun olası nedenleri nelerdir ?; Hangi testleri önerirsiniz ?; Bu testler belirtilerimin nedenini bulamazsa, hangi ilave testlere ihtiyacım olabilir ki? Hangi temelde kronik yorgunluk sendromu tanısı koyarsınız? Şimdi belirtilerime yardımcı olabilecek herhangi bir tedavi veya yaşam tarzı değişikliği var mı? Benimle alabileceğim herhangi bir basılı materyalin var mı? Hangi web sitelerini önerirsiniz ?; Tanıya giderken hangi aktiviteyi amaçlamalıyım ?; Bir zihinsel sağlık uzmanı da görmemi tavsiye eder misiniz?

Randevunuza hazırlanıyorsunuz

Doktorunuzun isteyebileceği sorulara örnekler

Kronik yorgunluk sendromu tanısını doğrulamak için tek bir test yok. Kronik yorgunluk sendromunun belirtileri birçok diğer sağlık problemini taklit edebildiğinden, teşhisi beklerken sabrınıza ihtiyacınız olabilir.

Belirtileriniz nedir ve ne zaman başlamışlardır ?; Belirtilerinizi daha iyi veya kötüleştirecek bir şey var mı? Bellek veya konsantrasyon ile ilgili sorunlarınız mı var? Uyku sorununuz var mı ?; Ne sıklıkta depresif veya endişeli hissediyorsunuz ?; Semptomlarınız ne kadar iş görme kabiliyetinizi sınırlıyor? Örneğin semptomlarınızdan dolayı hiç okula veya işe gitmeyi denedin mi? Bu durum için şimdiye kadar hangi tedavileri denedin? Nasıl çalıştı?

Doktorunuz, kronik yorgunluk sendromunu teşhis etmeden önce başka hastalıkların bazılarını ekarte etmelidir. Bunlar aşağıdakileri içerebilir:

Uyku bozuklukları. Kronik yorgunluk, uyku bozukluklarından kaynaklanabilir. Bir uyku çalışması, dinlenmenizin obstrüktif uyku apnesi, huzursuz bacaklar sendromu veya uykusuzluk gibi rahatsızlıklar tarafından rahatsız edilip edilmediğini belirleyebilir; Tıbbi sorunlar. Yorgunluk, anemi, diyabet ve düşük aktiviteli tiroid (hipotiroidizm) gibi çeşitli tıbbi koşullarda sık görülen bir semptomdur. Laboratuvar testleri, en iyi şüphelilerin bazılarının kanıtı olup olmadığını kontrol edebilir .; Akıl sağlığı sorunları. Yorgunluk, depresyon, kaygı, bipolar bozukluk ve şizofreni gibi çeşitli zihinsel sağlık sorunlarının bir semptomudur. Danışman, bu sorunlardan birinin yorgunluğa neden olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir.

Kronik yorgunluk sendromunun tanısal kriterlerini karşılamak için, altı ay veya daha fazla açıklanamayan, kalıcı yorgunluğa ve aşağıdaki belirti ve semptomların en az dörtüne sahip olmalısınız.

Kronik yorgunluk sendromu tedavisi semptomların hafifletilmesine odaklanır.

Bellek veya konsantrasyon kaybı; Boğaz ağrısı; Boynunuzda veya koltuk altı bölgelerinde büyütülmüş lenf düğümleri; Açıklanamayan kas ağrısı; Şişkinlik veya kızarıklık olmadan bir eklemden diğerine geçen ağrı; Baş ağrısı yeni bir tip, model veya ciddiyet; Tazelenmeyen uyku; Fiziksel veya zihinsel egzersiz sonrası 24 saatten fazla süren aşırı tükenme

Testler ve teşhis

Kronik yorgunluk sendromu insanları çok farklı şekillerde etkiler çünkü tedaviniz belirtiler grubunuza göre düzenlenir. Belirgin iyileşme bazı ilaçları içerebilir

Antidepressanlar. Kronik yorgunluk sendromu olan birçok kişi de depresif durumdadır. Depresyonunuzu tedavi etmek, kronik yorgunluk sendromu ile ilişkili sorunlarla baş etmenizi kolaylaştırabilir. Bazı antidepresanların düşük dozları da uykuyu geliştirmeye ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir .; Uyku hapları. Kafein kullanmaktan kaçınma gibi ev önlemleri geceleri daha iyi dinlenmenize yardım etmiyorsa, doktorunuz reçeteli uyku yardımcılarını denemenizi öneriyor olabilir.

Kronik yorgunluk sendromu için en etkili tedavi, psikolojik danışmayı nazik egzersiz programıyla birleştiren iki yönlü bir yaklaşım gibi gözükmektedir.

Dereceli egzersiz. Bir fizyoterapist sizin için en iyi egzersiz türlerini belirlemeye yardımcı olabilir. İnaktif insanlar genellikle hareket alanı ve germe egzersizleriyle günde birkaç dakika başlar.

Tedaviler ve İlaçlar

Ertesi gün bitkinsen, çok fazla uğraşmışsın demektir. Zaman içindeki egzersiz yoğunluğunu yavaş yavaş arttırdığınızda gücünüz ve dayanıklılığınız gelişecektir.

Kronik yorgunluk sendromu için bazı kişisel bakım önlemleri yardımcı olabilir

Dereceli egzersiz. Bir fizyoterapist sizin için en iyi egzersiz türlerini belirlemeye yardımcı olabilir. İnaktif insanlar genellikle hareket alanı ve gerinme egzersizleriyle günde sadece birkaç dakika başlarlar; Ertesi gün bitkinsen, çok fazla uğraşmışsın demektir. Egzersiz yoğunluğunu giderek zamanla arttırdığınızda gücünüz ve dayanıklılığınız gelişecektir .; Psikolojik danışma. Bir danışmanla konuşmak, kronik yorgunluk sendromunun size getirdiği bazı sınırlamaların üstesinden gelebilmeniz için seçenekleri anlamanıza yardımcı olabilir. Hayatınızı daha fazla kontrol altında tutmak, bakış açınızı önemli ölçüde artırabilir.

Yaşam tarzı ve ev ilaçları

Kronik yorgunluk sendromu için birçok alternatif terapi yapılmaktadır. Bu terapilerin gerçekten işe yarayıp yaramadığını belirlemek zordur, kısmen kronik yorgunluk sendromunun belirtileri ruh haliyle bağlantılıdır ve günden güne değişebilir.

Alternatif tıp

Kronik yorgunluk sendromu ile ilişkili ağrı;

Kronik yorgunluk sendromu deneyimi kişiden kişiye değişir. Bununla birlikte, birçok insan için, belirtiler hastalık seyrinde daha rahatsız edici ve daha sonra yavaş yavaş azalmaktadır. Duygusal destek ve danışmanlık size ve sevdiklerinize kronik yorgunluk sendromunun belirsizlik ve kısıtlamalarını ele almanıza yardımcı olabilir.

Bir destek grubuna katılmak ve kronik yorgunluk sendromu olan diğer insanlarla tanışmak için terapötik bulabilirsin. Destek grupları herkes için değildir ve bir destek grubu, stresinizi hafifletmek yerine ekler. Deneyin ve sizin için en iyi olanı belirlemek için kendi kararınızı kullanın.

Başa çıkma ve destek

Kronik yorgunluk sendromu hakkında daha fazla bilgi edinin

Için semptomlar ve tedavi

1

Kronik yorgunluk sendromu hakkında daha fazlası

 1

)

Stresi azalt. Aşırı ısınma ve duygusal stresden kaçınmak veya sınırlamak için bir plan geliştirin. Dinlenmek için kendinize her gün vakit ayırın. Bu, suçsuz hayır demeyi öğrenmek anlamına gelebilir .; Uyku alışkanlıklarını geliştirin. Yatmaya gidin ve her gün aynı saatte kalkın. Gündüz napajını sınırlayın ve kafein, alkol ve nikotinden kaçının .; Kendine gel. Etkinliğinizi eşit seviyede tutun. İyi günlerinizi çok fazla yaparsanız, daha kötü günler yaşayabilirsiniz.

Akupunktur; Masaj; Yoga veya tai chi