Kanser tedavisi ve kısırlık – konu genel bakış

kanser için bazı tedaviler erkeklerde hem de kadınlarda kısırlığa yol açabilir. Ayrıca, çocuklarda kanser tedavisi gelecekteki doğurganlığı etkileyebilir. Kanser tedavisinden kısırlık geçici veya kalıcı olabilir.

Bankacılık sperm (donma ve gelecekte kullanılmak üzere sperm saklama) herhangi bir kanser tedavisi bulunmadan önce; Radyasyon tedavisi sırasında korumalı testisleri sahip.

Eğer kanser tedavisi başlamadan önce, doğurganlık etkilenebilir olmadığını öğrenmek için doktorunuzla konuşun. Doktorunuz bir doğurganlık uzmanına sevk edebilir. doğurganlığı korumak sizin için önemliyse, seçeneklerinizi bilerek karar ne biliyor yardımcı olabilir.

Seçenekler erkekler içerebilir fertiliteyi korumaya yardımcı olmak için

Tedavi sırasında, doğum kontrolü kullanın. testisler ve bazı kemoterapi Radyasyon spermlere zarar vererek doğum kusurlarına neden olabilir. Eğer kemoterapi yaşıyorsanız sizin meni kemoterapi ilaçları içerebilir, çünkü cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanmak gerekir. Ayrıca, eşiniz doğum kontrolü kullanmanız gerekebilir.

Tedaviden sonra, bu bereketli olup olmadığını öğrenmek için biraz zaman alabilir. Çok düşük sperm sayımı ya da tedavi boşalma ile ilgili sorunlar neden oldu, hala yardımlı üreme teknolojileri kullanarak bir çocuk babası mümkün olabilir eğer.

Seçenekler kadınların içerebilir fertiliteyi korumaya yardımcı olmak için

Eğer menopoz gitmiş değil, eğer tedavi sırasında, siz (veya eşiniz) doğum kontrolü kullanmanız gerekecektir. tedavi sırasında hamile kaçınılmalıdır. Kanser tedavileri gelişmekte olan bebek (fetüs) zarar verebilir.

Çocuğunuz kanser varsa, tedavi çocuğunuzun gelecekteki doğurganlığı etkileyebilir olup olmadığını öğrenmek için doktorunuzla konuşun. Bu bile kanser küçük çocuklar için önemlidir. Tedavi çocuğunuzun doğurganlığı etkileme olasılığı varsa, bir doğurganlık uzmanı tavsiye doktorunuza danışın. Bu uzman fertilite denemek için çocuğunuzun sağlık ekibi ile çalışabilirsiniz.

Embriyo bankacılık (donma ve gelecekte kullanılmak üzere embriyolar saklamak) herhangi bir kanser tedavisi bulunmadan önce; Radyasyon tedavisi sırasında korumalı yumurtalıklar sahip; Vücudun radyasyonla etkilenen alanın dışında yumurtalıkların taşımak için ameliyat olması; Bankacılık yumurta veya yumurtalık dokusu (bu hala deneysel); hipofiz bezini kapatarak gibi diğer yollarla, yumurta tedarik korumak.