kanser, erken menopoz ve kısırlık

Her yıl ABD’de meme kanseri teşhisi yaklaşık 285.000 kadın, yaklaşık% 25 premenopozal vardır.

Bazı kemoterapi ve hormon tedavisi ilaçları kalıcı veya geçici kısırlık veya erken menopoza neden olabilir meme kanseri tedavisinde kullanılan. Bu hala çocuk sahibi ilgilenen kadınlar için bir endişe kaynağıdır. Bu sizin için geçerliyse, kanser tedavisi başlamadan önce fertilite yollarını aramak gerekir. Eğer menstruating olmasa bile bazı kemoterapi ilaçları doğum kusurları ile ilişkili olduğundan, bu tür tedaviler geçiyor ise, premenopozal kadınların hala doğum kontrolü uygulamalıdır.

Her ailenin kendi çocukları vardı hiç bir nazik teyzem ve amcası var. Kendinizi infertilite ile mücadele kadar hiçbir childre vardı ve neden, muhtemelen merak asla; Sadece kabul etti. O teyze ve senin amcası artık yaşlılar buysa, onların gün onlar yenidoğanlarda geniş bir ürün yelpazesine kabul olabilirdi. Ama olmadı. Bugün, muhtemelen, bir yerde küçük bir kınamak rahat yaşamak büyük bir seyahat, onların emeklilik tadını çıkarıyor, ve büyük bir dote …

erken menopoz hakkında öğrenme ve doktor veya hemşire destek almak kadınlar tahmin ve menopoz belirtileri ile daha iyi bir anlaşma yardımcı olabilir.

her iki Yumurtalıkların yönelik sürece Radyasyon tedavisi kısırlığa neden olmaz. Bazen, göğüs kanserinin türü ve derecesine bağlı olarak, yumurtalık cerrahi olarak çıkarılması ya da östrojen miktarını azaltmak için yayılır edilebilir. Bu kalıcı kısırlığa neden olur.

Kemoterapi ile indüklenmiş menopoz 40 yaşından küçük kadınların% 10 ila% 50 oluşur ve kemoterapi takiben 40 yaş ve üstü kadınların% 94 50% olarak, bir kadın ay veya düzensiz yumurtalık fonksiyonunun hatta yıllar karşılaşabilirsiniz. Bir kadının yaşına ve kullanılan kemoterapi türüne bağlı olarak, normal yumurtalık fonksiyonu döndürebilir.

başlatmak veya bir aile genişletmek isteyen meme kanseri olan kadınlar, kanser tedavisi gören önce fertilite seçenekleri göz önünde bulundurmalıdır.

Teknikler doğurganlık dahil korumak

KAYNAK: Kanser Derneği.