Gıda alerjisini karakterize etme ve ilgili bozuklukları ele alma

Ağızdan Allerjik Sendrom

Eozinofilik Esophagitis

Yer fıstığı, süt ve yumurta alerjileri gibi ortak gıda alerjilerinin incelenmesine ek olarak, gıda alerjisi ile ilişkili veya bununla birlikte görülen hastalıklar üzerine araştırma yapar. Bu giderek artan şekilde teşhis edilen durumlarla ilgili araştırma, tedavi ve önleme konusunda fikir verebilir.

Oral alerji sendromu; elma, kiraz, kivi, kereviz, domates, kavun ve muz gibi belirli çiğ meyve ve sebzelere karşı alerjik bir reaksiyondur. Oral alerji sendromu saman nezlesi veya alerjiden kaynaklanan soğuk benzeri semptomlarda görülür. Sendromun muhtemelen huş ağacı, çimen ve yaban mersini çiçeği alerjilerine alerjik olanlarda ortaya çıkması muhtemeldir, çünkü bu tür polen protein alerjenlerinin bazı meyvelerin proteinlerine benzer yapıdadır.

Gıda Alerjisi İçin Sıklıkla Susturulan Koşullar

Oral alerji sendromlu olanlar genellikle hayatı tehdit eden reaksiyonlara maruz kalmazlar, ancak bu çiğ meyve ve sebzeleri yiyip içtikleri takdirde döküntü, kaşıntı, şişme ve hapşırma yaşayabilirler. Diğer gıda alerjilerinin tedavisinde deneysel pişmiş gıda yaklaşımına benzer şekilde, pişirilmiş veya pişmiş meyve ve sebzeler tüketildikten sonra semptomlar genellikle görülmez; çünkü pişirme veya işleme meyve ve sebzeler, oral allerji sendromuna neden olan proteinleri kolayca parçalayabilir.

Eozinofilik özofajit veya EoE, gıda alerjileri ile ilişkili olabilen kronik bir hastalıktır. Çocuklarda ve yetişkinlerde giderek teşhis konuyor. EoE özofagusta eozinofiller olarak adlandırılan bağışıklık hücreleri ile karakterizedir.

EoE semptomları bulantı, kusma ve yedikten sonra karın ağrısı içerir. Bir kişide mide ekşimesi olarak bilinen mideden asit reflüsü benzeyen semptomlar da olabilir. Daha yaşlı çocuklar ve yetişkinlerde, EoE, katı yiyecekleri yutma zorluğu veya özofagusta katı gıda sıkışması ve bir doktor tarafından uzaklaştırılma gibi daha ciddi semptomlara neden olabilir. Bebeklerde, bu hastalık başarısızlıkla sonuçlanabilir.

EOE gelişimiyle ilişkili birkaç gen bulduklarını ve kortikosteroid adı verilen yutulmuş anti-inflamatuvar ilaçlarla tedaviyi değerlendirdiklerini belirtti. EoE tanısı konan bir kişi genellikle gıda alerjileri açısından test edilir. Çoğu zaman, gıda alerjisine ve EoE’ye sahip olanlar alerjenlerinden kaçınarak EoE belirtilerinden kaçınabilirler. Theernment şu anda yiyeceklerden kaçınma diyetlerinin etkinliğini araştıran çalışmalara ve EoE’nin kontrolüne yönelik diğer deneysel yaklaşımlara fon sağlamaktadır. EoE için flutikazon tedavisini değerlendiren tek bir çalışmada okuyun.

İnsanlar besin alerjisi dışındaki sebeplerden dolayı belirli gıdaları yedikten sonra kendilerini hasta hissedebilirler. Bu bozuklukların bazı semptomları ortak olsa da, bu hastalıklar gıda alerjisi ile karıştırılmamalıdır.

Gıda alerjisi ile sık sık karıştırılan bir problem, gıda ürünlerine anormal tepki veren gıda intoleransıdır, ancak bir alerjiden farklıdır. Bunun ortak bir örneği, pek çok süt ürünlerinde bulunan ve gastrointestinal sistemde rahatsız edici bir gaz birikmesine neden olabilecek bir şeker olan laktoza karşı hoşgörüsüzlüktir. Gluten intoleransı veya çölyak hastalığı, bağışıklık sistemi anormal olarak arpa, buğday ve çavdarın bir bileşeni olan glutene cevap verdiğinde ortaya çıkar. Bununla birlikte, gıda alerjilerinin aksine, bu bozukluklar IgE antikorlarını içermez. Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Bozuklukları Enstitüsü (NIDDK) halen laktoz ve gluten intoleransı üzerine araştırma yapmaktadır. Daha fazla bilgi için NIDDK web sitesini ziyaret edin.

Gıda kaynaklı hastalıklar veya gıda zehirlenmesi, aynı semptomlardan dolayı, örneğin abdominal kramp gibi gıda alerjisi ile de karışabilir. Gıda kaynaklı hastalıklara, mikroplar, mikrobik ürünler ve yanlışlıkla korunmuş veya işlenmiş gıdaları kirletebilecek diğer toksinler neden olur.