Cerebyx

Şiddetli hipotansiyon ve kardiyak aritmilerin riski nedeniyle, IV fosfinitoin sodyum verilmesinin dakikada dakikada 150 mg fenitoin sodyum eşdeğerlerini (PE) geçmemesi gerekir. IV fosfenitoin sodyumun uygulanması sırasında ve sonrasında dikkatli kardiyak monitörizasyona ihtiyaç vardır. Kardiyovasküler toksisite riski, önerilen infüzyon oranının üzerindeki infüzyon hızlarıyla artmakla birlikte, bu olaylar önerilen infüzyon oranının altında veya altında bildirilmiştir. Uygulama oranının düşürülmesi veya dozun kesilmesi gerekebilir.

Cerebyx için kullanır

Terapötik Sınıf: Antikonvülsan

Kimyasal Sınıf: Hidantoin (sınıf)

Bu ilaç sadece bir doktor tarafından doğrudan gözetim altında verilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediatrik popülasyonda yaşın fosfenitoin enjeksiyonunun etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Geriatrik popülasyonda yaşın fosfenitoin enjeksiyonunun etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Bununla birlikte, yaşlı hastaların, yaşla ilişkili karaciğer, böbrek veya kalp problemlerine sahip olma ihtimalleri daha fazladır; bu durum, fosfenitoin enjeksiyonu alan hastalar için dozda bir uyarı ve uyarı yapılmasını gerektirebilir.

Cerebyx Kullanmadan Önce

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizce bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdakilerden herhangi biriyle kullanılması, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. Birlikte kullanılırsa, doktorunuz bu dozu veya bu ilacı ne sıklıkla kullanacağınızı değiştirebilir veya size yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında özel talimatlar verebilir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bir hemşire veya başka eğitimli bir sağlık uzmanı size bu ilacı hastanede verecektir. Bu ilaç kaslarınızdan birine atış olarak veya damarlarından birine yerleştirilen bir iğne ile verilir.

Doktorunuz, durumunuz gelişene kadar bu ilacın birkaç dozunu verecektir. Aynı şekilde çalışan bir oral tıbba geçileceksiniz. Bu konuda endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun.

Bu ilacı alırken doktorunuzun ilerlemenizi yakından kontrol etmesi çok önemlidir. Bu, ilacın düzgün çalışıp çalışmadığını ve dozda bir değişiklik yapılmasını sağlamaktır. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Hamile iken bu ilacı kullanmanız doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Hamilelikten kaçınmak için etkili bir doğum kontrol yöntemini kullanın. İlacı kullanırken hamile kaldıysanız, derhal doktorunuza bildirin. Doktorunuz nöbet ilacı almakta olan hastalar için hamilelik kayıtlarına geçmenizi isteyebilir.

Delavirdin (Rescriptor®) kullanırken bu ilacı almayın. Bu ilaçları birlikte kullanmak delavirdinin sizin için de çalışmamasına neden olabilir.

Bu ilaç, bazı kişilerin baş dönmesi, kafa kafaya girme, baygın olma veya normalden daha az uyarı halini almasına neden olabilir. Sürüşe başlamadan önce bu ilaca nasıl tepki verdiğinizi, makineyi kullandığınızı veya başınız döndüğünüz veya uyanık olmayan ve iyi görebiliyorsanız tehlikeli olabilecek başka şeyler yapdığınızdan emin olun.

Bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayı bırakmayın. İlacın bir anda durdurulması, nöbetlerin dönmesine veya daha sık ortaya çıkmasına neden olabilir.

Ateş geliştirirseniz, boynu, koltuk altına veya kasık şişmiş, ağrılı veya acı veren lenf bezleri, alışılmadık kanama veya morarma veya sarı gözler veya cilt varsa bu ilacı kullanmayı bırakın ve hemen doktorunuza bildirin. Bunlar, Eozinofili ve Sistemik Semptomları İle Uyuşturucu Reaksiyonu (DRESS) adı verilen, ciddi ve hayati tehlike oluşturan bir durumun semptomları olabilir.

Cilt döküntüsü, ürtiker veya bu ilaca alerjik reaksiyon gelişirse, ilacı kullanmayı bırakın ve mümkün olan en kısa sürede doktorunuza danışın.

Cildiniz yanarken, sürünerek ya da kaşınıyorsa ya da fosfenyotin enjeksiyonu yapıldıktan sonra hissizleştiğinizde, “iğne ve iğne” ya da karıncalanma hissiniz varsa derhal doktorunuza bildirin.

Cerebyx’in Doğru Kullanımı

Bu ilaç mor eldiven sendromuna neden olabilir. Bu ilacı aldıktan sonra enjeksiyon yerinde ciltte renk değişikliği, ağrı veya şişme varsa derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilaç kan şekeri düzeylerini etkileyebilir. Kanınızdaki veya idrar şekeri testlerinde bir değişiklik fark ederseniz veya herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

Bu ilacı kullanırken doğum kontrol hapları çalışmayabilir. Hamile kalmaktan kaçınmak için doğum kontrol haplarınızla birlikte başka bir doğum kontrol yöntemini kullanın. Diğer formlar prezervatif, diyafram veya kontraseptif bir köpük veya jöle içerir.

Bu ilacı alırken alkolden kaçının.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuzla veya hemşirenizle görüşün.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Cerebyx Kullanırken Önlemler

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi D Olumlu risk belirtisi

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Cerebyx Yan Etkileri

Cerebyx (fosfenitoin)

Durum Epileptikus lorazepam, Ativan, diazepam, Valium, Dilantin, fenitoin, Diastat, pentobarbital, fosfenitoin, Phenytek, Nembutal

Epilepsi gabapentin, Lyrica, Neurontin, Lamictal, Depakote, Keppra, lamotrijin, levetirasetam, Dilantin, karbamazepin, Tegretol, divalproeks sodyum

 Ya da benzer çıkarları olan diğer insanlarla bağlantı kurmak için Cerebyx destek grubuna katılın.