Klorotiazid (oral yol) tanımlama ve marka isimleri

Klorotiazid, konjestif kalp yetmezliği, şiddetli karaciğer hastalığı (siroz), böbrek hastalığı veya steroid veya hormon ilacı ile tedavi edilen sıvı retansiyonunu (ödem) tedavi etmek için kullanılır.

Chlorothiazide aynı zamanda tek başına veya diğer tıbblarla birlikte yüksek tansiyonu (hipertansiyon) tedavi etmek için kullanılır. Yüksek tansiyon, kalp ve atardamarların iş yüküne katkıda bulunur. Eğer uzun süre devam ederse, kalp ve arterler düzgün çalışmayabilir. Bu beyin, kalp ve böbreklerin kan damarlarına zarar verebilir ve bu da inme, kalp yetmezliği veya böbrek yetmezliğine neden olabilir. Yüksek tansiyon, kalp krizi riskini de artırabilir. Tansiyonun kontrol edilmesi durumunda bu sorunların ortaya çıkması daha az olasıdır.

Chlorothiazide bir tiazid diüretiktir (su hapı). İdrarın akışını arttırarak vücudun suyunu azaltır; bu da kan basıncını düşürmeye ve fazla sıvıyı (ödem) ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bu ürün aşağıdaki dozaj formlarında mevcuttur

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Tablet; Süspansiyon

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Alerjiler

Pediatrik popülasyonda, yaşın klorotiazidin etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Bununla birlikte, çocuklarda bu ilacın yararlılığını sınırlayacak çocuklara özgü sorunlar beklenmemektedir ve bugüne kadar herhangi bir sorun bildirilmemiştir.

Pediyatrik

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlılarda klorotiazid kullanımını sınırlayacak geriatrik özel problemleri göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastalarda yaşa bağlı karaciğer, böbrek veya kalp problemleri daha olasıdır ve bu da klorotiazid alan hastalar için doz ayarlaması gerektirebilir.

Geriyatrik

Araştırmalar, bu ilacın süt üretimini veya bileşimini değiştirebileceğini önermektedir. Bu ilacı alternatif olarak kullanmazsanız, bebeği yan etkileri ve yeterli sütü alması için izlemelisiniz.

Gebelik

Emzirme

İlaç etkileşimleri

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Diğer Etkileşimler

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Diğer Tıbbi Sorunlar

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Dozlama

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu tıbbın kullanımına ilaveten, yüksek tansiyonunuza yönelik tedavi, ağırlık kontrolü ve yediğiniz yiyecek çeşitleri, özellikle de sodyum veya potasyumdan yüksek gıdalardaki değişiklikler içerebilir. Doktorunuz bunlardan hangisinin sizin için en önemli olduğunu söyleyecektir. Diyetinizi değiştirmeden önce doktorunuzla görüşün.

Yüksek tansiyonu olan birçok hasta problemin herhangi bir işaretini fark etmez. Aslında, birçok hasta normal hissediyor. İlacınızı tam olarak yönelttiğiniz ve randevularınızı iyi hissetseniz bile doktorunuz ile birlikte tutmanız çok önemlidir.

Bu ilaç yüksek tansiyonunuzu iyileştirmez, ancak kontrol etmenize yardımcı olur. Tansiyonunuzu düşürmeyi ve onu düşürmeyi umarsanız, talimatları almaya devam etmelisiniz. Hayatınızın geri kalanında yüksek tansiyon ilaçları kullanmanız gerekebilir. Yüksek tansiyon uygulanmazsa kalp yetmezliği, kan damarı hastalığı, inme veya böbrek hastalığı gibi ciddi sorunlara neden olabilir.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Kayıp doz

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Depolama

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Bu tıbbın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için doktorunuzun düzenli ziyaretlerdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Konvülsiyon veya nöbet, azalmış idrar, uyuşukluk, ağız kuruluğu, aşırı susama, kas ağrıları veya krampları, mide bulantısı veya kusma, artmış kalp atış hızı veya nabız veya bu tıbbı kullanırken şu semptomlardan herhangi birisine sahipseniz hemen doktorunuza danışın; Alışılmadık yorgunluk veya zayıflık. Bunlar, hipokalemi veya düşük potasyum adı verilen bir durum belirtileri olabilir.

Bu ilaç bazı kişilerin baş döndürmesine neden olabilir. Başınız dönüyorsa, araba kullanmayın, makineler kullanmayın ya da tehlikeli olabilecek başka şeyler yapmayın.

Alkollü içki içmek baş dönmesini de kötüleştirebilir. Bu ilacı alırken, içtiğiniz alkol miktarını sınırlamaya dikkat edin.

Herhangi bir tıbbî test yaptırmadan önce, bu ilacı kullandığınızı tıp doktoruna bildirin. Bazı testlerin sonuçları (örn., Paratiroid fonksiyon testleri) bu ilaçtan etkilenebilir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.