Servikal kanser hastalığı

Serviks kanseri, serviks hücrelerinde (rahmin vajinaya bağlanan alt kısmı) oluşan bir kanser türüdür.

Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olan insan papillomavirüsünün (HPV) çeşitli suşları serviks kanserinin çoğunda rol oynamaktadır.

Belirtiler

HPV’ye maruz kaldığında, bir kadının bağışıklık sistemi genellikle virüsün zarar görmesini engeller. Bununla birlikte, küçük bir grup kadın, virüs, yıllarca hayatta kalarak, serviksin yüzeyindeki bazı hücrelerin kanser hücreleri haline gelmesine neden olan sürece katkıda bulunur.

Vajinal kanama, cinsel ilişkiden sonra, periyotlar arasında veya menopozdan sonra; Sulu, kanlı vajinal akıntı; ağır ve kötü kokuya sahip olabilir; Cinsel ilişki sırasında pelvik ağrı veya ağrı

Tarama testleri yaptırarak ve HPV enfeksiyonuna karşı koruyan bir aşı almayı seçerek serviks kanseri geliştirme riskinizi azaltabilirsiniz.

Serviks kanseri serviksin hücrelerinde başlar.

Erken evre servikal kanser genellikle hiçbir belirti veya semptom üretmez.

Skuamöz hücre karsinoması. Servikal kanserin bu türü, rahim ağzının dış kısmını kaplayan, vajina içine çıkıntı yapan ince düz hücrelerden (skuamoz hücreler) başlar. Servikal kanserlerin çoğu skuamöz hücreli karsinomlardır .; Adenokarsinom. Servikal kanserin bu türü, servikal kanalı hizalayan kolon şeklinde glandüler hücrelerden başlar.

Daha gelişmiş servikal kanser belirtileri ve belirtileri

Birçok cinsel partner. Cinsel eşiniz sayısının artması ve eşinizin cinsel partner sayısı arttıkça HPV edinme şansınız o kadar artar; Erken cinsel aktivite. Erken yaşta seks yapmak HPV riskinizi arttırır .; Diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE). Chlamydia, gonore, sifiliz ve HIV / AIDS gibi diğer CYBE’lere sahip olmak HPV riskinizi arttırır .; Zayıf bir bağışıklık sistemi. Bağışıklık sistemi başka bir sağlık durumu tarafından zayıflar ve HPV’ye sahipseniz, serviks kanseri geliştirme olasılığı daha yüksek olabilir; Sigara içmek. Sigara, skuamöz hücreli rahim ağzı kanseri ile ilişkilidir.

Sebepler

Sizi ilgilendiren herhangi bir bulgu veya belirtiniz varsa doktorunuzla randevu alın.

Serviks yüzeyinde iki hücre tipi vardır ve her ikisi de kanserli olabilir. Bir tip (glandüler hücreler) sütun şekilli bir görünüme sahiptir. Diğer tip (yassı hücreler) ince ve düzdür. İki hücre tipi arasındaki sınır, rahim ağzı kanserinin en sık görüldüğü yerdir.

Servikal kanser, sağlıklı hücreler anormal hücrelere dönüşmelerine neden olan genetik bir değişim (mutasyon) aldığında başlar.

Sağlıklı hücreler belirli bir oranda çoğalır ve çoğalırlar, sonunda belirli bir süre ölürler. Kanser hücreleri büyür ve kontrolsüz çoğalırlar ve ölmezler. Biriken anormal hücreler bir kitle oluşturur (tümör). Kanser hücreleri, yakın dokuları istila eder ve vücudun herhangi bir yerinde yayılmak (metastaz yapabilmek için tümörden kopabilir).

Serviks kanserine neyin neden olduğunun net olmadığı, ancak HPV’nin rol oynadığı kesin. HPV çok yaygındır ve virüsü olan kadınların çoğunda rahim ağzı kanseri gelişmez. Bu, çevreniz veya yaşam tarzınız gibi başka faktörlerin serviks kanseri gelişip gelişmeyeceğini de belirtir.

Risk faktörleri

Sahip olduğunuz serviks kanseri türü prognozunuzu ve tedavinizi belirler. Serviks kanserinin başlıca türleri şunlardır:

Randevunuzdan bir gün önce katı yiyecek yememeniz gibi, herhangi bir randevu öncesi kısıtlamanın farkında olun. Randevuyu planlamanın nedeni ile ilgisiz görünen belirtiler de dahil olmak üzere belirtilerinizi yazın .; Diğer koşullar da dahil olmak üzere önemli tıbbi bilgilerinizi yazın .; Ciddi cinsel yolla bulaşan cinsel yolla bulaşma riskinizi artıran, örneğin erken cinsel aktivite, birden fazla partner veya korumasız seks de dahil olmak üzere önemli kişisel bilgileri not edin. Tüm ilaçlarınızın, vitamin ve takviyelerinin bir listesini yapın .; Doktorun söylediklerini hatırlamanıza yardımcı olması için akrabanıza veya arkadaşınıza eşlik etmelerini söyleyin .; Doktorunuza sormak için bir liste yazın.

Randevunuza hazırlanıyorsunuz

Bazen, her iki hücre tipi servikal kansere karışır. Nadiren, serviks içindeki diğer hücrelerde kanser oluşur.

Belirtilerimin en olası sebebi nedir? Ne tür testlere ihtiyacım var ?; Hangi tedaviler mevcuttur ve hangi yan etkileri bekleyebilirim ?; Prognoz nedir? Tedaviyi bitirdikten sonra takip ziyaretlerine ne sıklıkla ihtiyacım olacak?

Serviks kanseri için risk faktörleri şunlardır:

Hangi belirtileri yaşıyorsunuz? Onlar ne kadar şiddetli? Belirtileri ilk kez ne zaman kullanmaya başladın? Zamanla değiştiler mi ?; Cinsel yönden aktif olduğunuzdan beri düzenli Pap testleri yaptınız mı? Geçmişte hiç Pap testinde anormal bir sonuç aldınız mı? Hiç servikal bir durum için tedavi aldınız mı? Hiç bir CYBE tanısı aldınız mı? Bağışıklık sisteminizi bastıran ilaçları aldınız mı? Hiç içtiniz mi, yoksa hiç içtiniz mi? Ne kadar?; Gelecekte çocuk sahibi olmak istiyor musun?

Tarama

Sizi endişelendiren herhangi bir belirti veya bulgu varsa doktorunuzla randevu alın. Serviks kanseri düşünülürse, jinekolojik kanserler (jinekolojik onkolog) tedavisinde uzmanlaşmış bir doktora başvurabilirsiniz.

İşte size randevunuza hazırlanmanıza ve doktorunuzdan neler bekleyebileceğinize dair bazı bilgiler.

Pap testi. Bir Pap testi sırasında, doktorunuz servikslerindeki hücreleri sıyırır ve fırçalar ve daha sonra anormallik açısından bir laboratuarda incelenir .; Bir Pap testi, rahim ağzı kanseri riskini artıran değişiklikler gösteren kanser hücreleri ve hücreler de dahil olmak üzere servikste anormal hücreleri tespit edebilir. HPV DNA testi. HPV DNA testi, serviksden toplanan hücrelerin serviks kanserine yol açması muhtemel HPV türlerinden herhangi biriyle enfeksiyona karşı test edilmesini içerir. Bu test, 30 yaş ve üzeri kadınlar veya anormal Pap testi olan genç kadınlar için bir seçenek olabilir.

Doktorunuza sormak için hazırladığınız sorulara ek olarak, meydana gelen diğer soruları sormaktan çekinmeyin.

Küçük numuneleri servikal dokuya tutturmak için keskin bir alet kullanan punch biyopsisi; Servikste bir doku numunesini sıyırmak için küçük, kaşık şeklinde bir alet (kür) veya ince bir fırça kullanan endoservikal kürtaj.

Doktorunuz size bir takım sorular soracaktır. Onlara cevap vermeye hazır olmak, daha fazla vakit geçirmeyi düşündüğünüz noktalara gitmek için zaman ayırabilmektedir. Sorulabilir

Erken tespit edilen rahim ağzı kanserinin başarıyla tedavi edilmesi ihtimali yüksektir. Kılavuzların çoğu, kadınların serviks kanseri ve prekanseröz değişiklikler için 21 yaşında taramaya başlamalarını öneriyor.

Küçük bir doku numunesi elde etmek için ince, düşük voltajlı bir elektrik kablosu kullanan elektrik tel devresi. Genellikle bu, ofiste lokal anestezi altında yapılır .; Koni biyopsisi, doktorunuzun laboratuvar testleri için servikal hücrelerin daha derin katmanlarını elde etmesini sağlayan bir prosedürdür. Koni biyopsisi bir hastanede genel anestezi altında yapılabilir.

Tedaviler ve İlaçlar

Tarama testleri arasında

Görüntüleme testleri. X-ışınları, BT taramaları, manyetik rezonans görüntüleme (MR) ve pozitron emisyon tomografisi (PET) gibi testler, doktorunuzun kanserinizin serviksinizden daha fazla yayılıp büyümediğini belirlemesine yardımcı olur .; Mesane ve rektumun görsel muayenesi. Doktorunuz, mesane ve rektumun içinde görmek için özel kaplar kullanabilir.

Pap testi. Bir Pap testi sırasında, doktorunuz servikslerinden alınan hücreleri sıyırır ve fırçalar ve daha sonra anormallik açısından bir laboratuarda incelenir.

Bir Pap testi, rahim ağzı kanseri riskini artıran değişiklikler gösteren kanser hücreleri ve hücreler de dahil olmak üzere servikste anormal hücreleri tespit edebilir.

Başa çıkma ve destek

Servikal kanserden şüpheleniliyorsa, doktorunuz muhtemelen serviksin kapsamlı bir muayene ile başlayacaktır. Anormal hücrelerin olup olmadığını kontrol etmek için özel büyüteç (kolposkop) kullanılır.

Kolposkopik muayene sırasında doktorunuz laboratuar testleri için servikal hücrelerin bir örneğini (biyopsi) alabilir. Doku almak için doktorunuz kullanabilir

Evre I. Kanser serviks ile sınırlıdır .; Evre II. Kanser servikste ve vajinanın üst kısmında bulunur .; Aşama III. Kanser, vagin alt kısmına veya içeride pelvik yan duvara taşındı .; Evre IV. Kanser mesane veya rektum gibi yakın organlara yayılmıştır veya akciğerler, karaciğerler veya kemikler gibi vücudun diğer alanlarına yayılmıştır.

Önleme

Delgi biyopsisi veya endoservikal küretaj endişe vericiyse, doktorunuz aşağıdaki testlerden birini yapabilir

Serviks kanseri hakkında daha fazla bilgi edinin

Doktorunuz rahim ağzınızın kanseri olduğunuzu tespit ederse, kanserinizin derecesini (aşamasını) belirlemek için daha fazla test yapmanız gerekir. Kanserinizin evresi, tedavinize karar vermede önemli bir faktördür.

Aşama sınavlarına şunlar dahildir:

Servikal kanser evreleri şunları içerir:

Soldaki kayma normal servikal hücreleri mikroskopta büyütülmüş olarak gösterir. Normal hücreler boyut ve şekil bakımından aynıdır. Karşılaştırma yaparak, sağdaki kayma, servikal kansere özgü, düzensiz, anormal servikal hücreleri gösterir.

Soldaki kayma normal servikal hücreleri mikroskopta büyütülmüş olarak gösterir. Normal hücreler boyut ve şekil bakımından aynıdır. Karşılaştırma yaparak, sağdaki kayma, servikal kansere özgü, düzensiz, anormal servikal hücreleri gösterir.

Serviks kanseri hakkında daha fazlası

Bir Pap testinde, doktorunuz vajinal duvarlarınızı birbirinden ayırmak için bir vajinal spekulum kullanır. Daha sonra, serviksten küçük bir koni biçiminde fırça – ya da pamuk uçlu bir çubuk – ve küçük bir plastik spatula (1 ve 2) kullanarak bir hücre örneği toplar. Daha sonra doktorunuz hücreleri bir cam slayta (3) yayar veya mikroskopta incelemek üzere hücreleri korumak için bir solüsyon içeren bir şişeye koyar.

Bir koni biyopsisi sırasında (konizasyon), doktor cerrahi olarak serviksten koni şekilli bir doku parçasını çıkarır. Genellikle, koni şekilli parça, serviks hem üst hem de alt bölümden doku içerir.

Eğitimli bir uzman (kolposkopi uzmanı) rahim ağzınızı, vajinanızı ve vulvayı kanseri işaret edebilecek şüpheli doku alanları için incelemek için kolposkopu yerleştirir.

Basit histerektomi. Serviks ve rahim kanserle birlikte çıkarılır. Basit histerektomi genellikle çok erken evre servikal kanserde bir seçenektir .; Radikal histerektomi. Serviks, rahim, bölgedeki vajina ve lenf nodlarının bir kısmı kanserle giderilir.

Harici olarak, bir radyasyon demetinin vücudun etkilenen alanına yönlendirilmesi (dış ışın radyasyon tedavisi); Dahili olarak, vajinanızın içine genellikle sadece birkaç dakika (brakiterapi) radyoaktif madde dolu bir cihaz yerleştirerek; Hem harici hem de dahili olarak

Premenopozal kadınlar menstruasyonu durdurabilir ve radyoterapi sonucunda menopoza başlamış olabilir. Radyasyon tedavisi sonrası hamile kalmak isteyebilirseniz, tedaviye başlanmadan önce yumurtalarınızın korunması için doktorunuza danışın.

Takip sonrası bakım

Tedaviyi tamamladıktan sonra, doktorunuz düzenli kontrolleri önermektedir. Doktorunuza ne sıklıkta takip muayeneleri yaptırmanız gerektiğini sorun.

Harici olarak, bir radyasyon demetinin vücudun etkilenen alanına yönlendirilmesi (dış ışın radyasyon tedavisi); Dahili olarak, vajinanızın içine genellikle sadece birkaç dakika (brakiterapi) radyoaktif madde dolu bir cihaz yerleştirerek; Hem harici hem de dahili olarak

Hiç kimse bir kanser teşhisi için hazırlanamaz. Bununla birlikte, durumunuzla ilgili neler yapabileceğinizi kontrol etmek için adımlar atarak hissettiğiniz şoku ve korkuyu yönetmeye çalışabilirsiniz.

Her kadın serviks kanseri teşhisini kendine göre yapar. Zamanla, baş etmenize yardımcı olan şeyleri keşfedeceksiniz. O zamana kadar, kontrol etmeye çalışarak kontrolü ele geçirmeye başlayabilirsiniz.

Bakımınız hakkında karar vermek için serviks kanseri hakkında yeterince bilgi edinin. Sorularınızı yazın ve bir sonraki randevuda doktorunuzla konuşun. Not almak için sizinle randevular için bir arkadaş veya aile üyesi edinin. Sağlık ekibinizden daha fazla bilgi edinmesini isteyin .; Konuşacak birini bul. Duygularınızı bir arkadaşınız veya aile üyeniz ile rahatça paylaşabilir veya resmi bir destek grubu ile görüşmeyi tercih edebilirsiniz. Kanserden kurtulan aileler için destek grupları da mevcuttur .; İnsanlar yardım edelim. Kanser tedavileri tükenebilir. Arkadaşlarınıza ve ailenize sizin için en faydalı hangi yardım türünün olacağını öğrenmelerini sağlayın .; Makul hedefler belirleyin. Hedeflere sahip olmak kontrol altında hissetmenize yardımcı olur ve size bir anlam hissi verebilir. Ancak ulaşabileceğiniz hedefleri seçin .; Kendiniz için zaman ayırın. İyi yemek, dinlendirici ve yeterince dinlenmek kanserin stres ve yorgunluğuyla mücadeleye yardımcı olabilir.

Serviks kanseri riskinizi azaltmak için

Için semptomlar ve tedavi

1

HPV’ye karşı aşı olunuz. Aşılama, 9 ila 26 yaşlarındaki kızlar ve kadınlar için geçerlidir. Aşı, cinsel yönden aktif hale gelmeden kızlara verilirse daha etkilidir. Rutin Pap testleri yapın. Pap testleri serviksin kanser öncesi koşullarını saptayabilir, bu nedenle serviks kanserini önlemek için izlenebilir veya tedavi edilebilir. Çoğu tıbbi organizasyon kadınların 21 yaşında rutin Pap testlerine başlamasını ve her birkaç yılda bir tekrar etmesini önerir .; Güvenli seks yapın. Bir prezervatif kullanmak, daha az cinsel eşi bulunmak ve ilişki ertelemek, serviks kanseri riskinizi azaltabilir .; Sigara içmeyin.

 1

)