Şef Marcus Samuelsson ev bir tat paylaşan

Şef Marcus Samuelsson birçok evleri olmuştur. Etiyopya doğumlu, onun üvey anne tarafından İsveç’te büyüdü. O şimdi Göteborg, İsveç NORDA için, Harlem, New York firmasından eşiyle birlikte yaşıyor ve Harlem Red Rooster ve Marc Burger (Chicago ve Güney Kaliforniya) için dünyanın dört bir yanından restoranlar, sahibi.

Onun damak yemekleri gibi o arkadaşlar ve aile için hazırlar, onun Restoran imparatorluk olarak oldukça değişkendir. Onun en son yemek kitabı, Marcus Kapalı Duty: Evde Tarifler Cook, bu yemekler kutluyor.

Yoğun bir günün ya da ne Evde arkadaş yemek için benim en sevdiğim şeylerden bazıları vardır sırıtmak “Samuelsson diyor.” on the fly yapmak sonunda basit, tatmin edici bir yemek, sen duygu ne olursa olsun kapmak ve bu tür eğlenceli, spontan yemek kitapta paylaşmak istedim budur.

Onun doro wat tostados geleneksel Etiyopya tavuk güveç ve Latin sokak gıda eğlenceli bir eşleşme ise dereotu tarifi ile yaptığı somon, köfte İsveç eşdeğerdir. Diğer girişler kahve ve çikolata ile ovuşturdu bir Güney Afrikalı köri, bir Vietnam sandviç, balık tacos ve rib-eye biftek bulunmaktadır.

Ben seyahat ve yeni tatlar keşfetmek, ben ve tat, lezzet, tat her yerde sokaklarda yürümeyi seviyorum, “Samuelsson, çoklu James Beard ödül kazanan diyor.” Ben yeni bir masada olduğumda ben bir de olsun, ilham ediyorum arkadaşının ev ya da inanılmaz bir restoranda.

Samuelsson dünya çapında mutfaklar çalıştırmak olabilir, ama o evde soba her zaman değil. Ayrıca Etiyopya doğumlu eşi Maya, o hazırlar yemekleri ile onu kamaştırıyor. “O inanılmaz bir aşçı, özellikle Etiyopya ev pişirme,” diyor. “Ben onun sous chef olmak ister. Ben bir şey öğrenmek. Onun doro wat benimkinden daha iyidir neden hala anlayamıyorum.

Bir çiftçi pazarda ilham ararken değil mutfakta ya, sık sık yürüyüş ya da bir sabah koşmak alıyor. “Ama en iyi arkadaşlarımla futbol oynamak varken. Ben mümkün olduğunca gerçekleşmesi için çalışacağız” dedi.

Sağlıklı, lezzetli tarifler ve Yeme Kuyu dergisi.

Tavuk, Çikolata, Salatalar, Tatlılar, Çorba