Kronik pankreatit rehberi – nedenler, semptomlar ve tedavi seçenekleri

Bu ne?

Pankreatit, midenin arkasında bulunan büyük bez olan pankreastanın iltihabıdır. Kronik pankreatitli insanlar kalıcı hasara yol açan pankreasın sürekli inflamasyonuna sahiptir .; Pankreasın asıl işlevi, kan şekeri seviyelerini düzenleyen sindirim enzimleri ve insülin gibi hormonlar üretmektir. Pankreasta hasar, sindirim, besin maddeleri emilimi ve insülin üretiminde sorunlara neden olabilir. Sonuç olarak, kronik pankreatitli insanlar kilo alabilir, ishale maruz kalabilir, vitamin eksikliklerine sahip olarak yetersiz beslenirler ve diyabet geliştirebilirler .; Kalıcı değişiklikler ve belirtilerin ortaya çıkması genellikle birkaç yıl alır. Çoğu kronik pankreatit vakası alkol kullanımının uzun sürmesi nedeniyledir. Alkoliklerden sadece% 5 ila% 10’u kronik pankreatit geliştiğinden, muhtemelen birisinin kronik pankreatit gelişip gelişmediğini etkileyen diğer faktörler vardır. Genel olarak alkol ile ilgili akut pankreatitten bir ya da daha fazla sezondan sonra içmeyi sürdüren kişilerin kronik pankreatit gelişme olasılığı daha yüksek olduğu düşünülmektedir; Bazı nadir vakalarda, ciddi şiddetli bir akut pankreatit atağı, hastalığın kronikleşeceği kadar hasara neden olabilir .; Alkolümüzün yanı sıra, kronik pankreatitin diğer nedenleri arasında; Kalıtsallık – Kalıtsal kronik pankreatit, genellikle 20 yaşından önce hastalığa yakalanma eğilimi gösteren nadir bir genetik bozukluktur; Genetik nedenler – Kistik fibroz geni mutasyonları, en yaygın olarak bilinen genetik nedentir .; Pankreasın sindirim enzimlerini boşaltan kanal tıkanması – Enzimler düzgün bir şekilde akmıyorsa yedekleyebilir ve pankreasa zarar verebilir. Blokaj, safra taşları, önceki ameliyattan skarlasma, tümörler veya pankreas anormallikleri veya pankreas kanalının şekli veya lokalizasyonu nedeniyle olabilir. Blokaj erken bulunursa, ameliyat veya blokajı gidermek için endoskopik retrograd kolanjiyopankreatografi (ERCP) adı verilen bir prosedür pankreasın hasar görmesini önlemeye yardımcı olabilir .; Otoimmün pankreatit – Açıklanamayan nedenlerden dolayı, bazı insanlar kendi pankreasına saldıran antikor geliştirir .; Çok yüksek kan trigliserit seviyeleri

Belirtiler

En sık rastlanan semptom, karın ağrısıdır ve çoğunlukla sırtın içine yayılır ve bulantı, kusma ve iştah kaybı eşlik edebilir. Ağrı günlük ya da kapalı ve açık olabilir ve hafif ya da yoğun olabilir. Hastalık kötüye gittikçe ve pankreasın çoğunu yok ettiğinde, ağrı aslında daha az şiddetli hale gelebilir. Saldırı sırasında, ağrı sıklıkla alkol içmek ya da yağda yüksek bir yemek yemesi nedeniyle daha da kötüleşir .; Hasar gören bir pankreasta önemli sindirim enzimleri üretemediğinden, kronik pankreatitli insanlar yiyecek ve besin maddelerini sindirerek ve emerek sorunlar yaşayabilir. Bu kilo kaybına, vitamin eksikliğine, diyare ve yağlı, kötü kokulu dışkılar yol açabilir. Zamanla hasar gören bir pankreas diyabetle sonuçlanan yeterli insülin üretmede başarısız olabilir .; Teşhis; Kronik pankreatitin teşhisinde kullanılabilecek tek bir test yoktur. Karın ağrısı veya gıdalarınızın düzgün şekilde emilmediğini gösteren, kilo verme veya yağlı dışkı gibi belirtileriniz varsa, doktorunuz alkol kullanımını ve kronik pankreatit ve diğer sindirim sorunlarınız riskini artıran diğer faktörleri soracaktır. ; Kronik pankreatitin teşhisi; Tipik semptomlar; Pankreasta hasar ve yara izi gösteren görüntüleme çalışmaları; Belirtileri ve test sonuçlarını açıklamak için kanser gibi başka bir tıbbi sorunun bulunmaması

Teşhis

Kronik pankreatitin teşhisinde kullanılabilecek tek bir test yoktur. Karın ağrısı veya gıdalarınızın düzgün şekilde emilmediğini gösteren, kilo verme veya yağlı dışkı gibi belirtileriniz varsa, doktorunuz alkol kullanımını ve kronik pankreatit ve diğer sindirim sorunlarınız riskini artıran diğer faktörleri soracaktır. .

Ne kadar sürer?

Pankreasın hücreleri tahrip olduğunda, kolayca yenilenmezler. Bu nedenle, diyabet ve kronik pankreatit ile ilişkili diğer sorunlar uzun süreli tedaviyi gerektirir. Ağrının neden kronik pankreatit ile geliştiğini belli etmez, ancak kronik ağrı oluştuğunda uzun süren ya da ömür boyu eğilim gösterir. Çoğu hasta ağrı için uzun süreli ilaçlar ister.

Bu sağlık durumunu nasıl önleyebilirim?

Çoğu kronik pankreatit vakası alkol kullanımı ile ilişkili olduğundan, sorunu önlemenin en iyi yolu alkol kullanımını önlemek veya sınırlandırmaktır. Alkol ile ilgili akut pankreatit atağı geçiren herkes, kronik pankreatit gelişme olasılığını düşürmek için tamamen içmeyi bırakmalıdır. Kronik pankreatit teşhisi konan insanlar, alkol kullanımını ortadan kaldırarak daha fazla hasarı önleyebilir.

Bu sağlık durumu nasıl tedavi edilir?

Kronik pankreatit tedavi edilemediğinden, tedavi ağrının hafifletilmesi, gıda emiliminin iyileştirilmesi ve şeker hastalığının tedavisine yönelir.

Ne zaman doktora gitmelisin

Varsa bir sağlık uzmanına bakın.

Prognoz

Kronik pankreatit tedavi edilemez bir durum olsa da, semptomların şiddeti, sıklığı ve tipi değişebilir. Bazı insanlar – özellikle de içki içmeyi tamamen bırakanlar – ilaçlarla kolayca idare edilen hafif veya ara sıra semptomlara sahiptir. Diğer insanlar – özellikle de alkol içmeye devam edenler – rahatsız edici, günlük ağrı yaşayabilir ve sık hastaneye yatırılmaları gerekebilir.