Kadınlar için kanser tedavisi: olası cinsel yan etkiler

Cinsel yan etkiler kimde?

Kanser tedavisi, cinsel ilişkiyi zorlaştıran fiziksel değişikliklere neden olabilir.

Cinsel yan etkiler en yaygın olanı nedir?

Kanser tedavisi seçeneklerini düşünmeye başladığınızda ve kanser teşhisi ile gelen endişe ile baş ederken cinsiyet zihninizde en son şey olabilir.

Ancak, kanser tedavisi sırasında ve sonrasında daha rahat hissetmeye başlayınca, elinizden geldiğince “normal” bir yaşama geri dönmek isteyeceksiniz. Birçok kadın için cinsel yakınlığa yeniden başlamayı içerir.

Bir partnerle olan yakın ilişki, kanser tedaviniz boyunca sizi sevilen ve desteklenen hissetmenizi sağlayabilir. Ancak kanser tedavisinin cinsel yan etkileri, cinsel ilişkiyi daha zor hale getirebilir.

Kanser tedavisi sırasında ve sonrasında cinsel yan etkileri olup olmadığınızı ve hangi tedavilerin bu yan etkilere neden olabileceğini öğrenin.

Cinsel yan etkileri en yüksek olan kadınlar arasında tedavi gören kadınlar

Herhangi bir kanser tedavisi, vücudunuzdaki imajınızı ve cinselliğinizi değiştirebilecek fiziksel değişikliklere neden olma riskini taşır. Ancak, kanseriniz olursa olsun, kanser sahibi olmak duygularınızı da etkiler. Örneğin, teşhisiniz, tedaviniz veya prognozunuz hakkında endişeli ve yıpranmış hissedebilirsiniz. Bu duygular aynı zamanda eşinize karşı cinsiyet ve yakınlık konusundaki tutumunuzu da etkileyebilir.

Aldığınız tedavi türü ve kanser evresi cinsel yan etkiler olup olmadığınızı belirleyecektir. Kadınlar arasında en çok bildirilen yan etkiler şunlardır:

Tüm kadınlar bu yan etkileri yaşamayacaktır. Doktorunuz size özel tedavinizin bunlardan herhangi birine neden olup olamayacağına dair bir fikir verebilir.