çocukluk çağı obezitesi

Çocuklukta obezite, çocukları ve ergenleri etkileyen ciddi bir tıbbi durumdur. Bir çocuk yaşı ve boyu için normal ağırlığın çok üzerinde olduğunda ortaya çıkar.

Çocuklukta şişmanlık özellikle rahatsız edici bir durum, çünkü ekstra kilo, bir zamanlar diyabet, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol gibi erişkinlerle sınırlı olan sağlık sorunlarına yol açan çocuklara başlar. Çocuklukta obezite, benlik saygısı ve depresyona da yol açabilir.

Ne zaman bir doktor görmelisin

Çocuklukta şişmanlığın azaltılması için en iyi stratejilerden biri, tüm ailenin diyet ve egzersiz alışkanlıklarını iyileştirmektir. Çocuklukta obeziteyi tedavi etmek ve önlemek, şimdi ve gelecekte çocuğunuzun sağlığını korumaya yardımcı olur.

Fiziksel komplikasyonlar

Fazla kilolu tüm çocuklar aşırı kilolu veya obez. Bazı çocuklar ortalama vücut çerçevelerinden daha büyüktür. Ve çocuklar normalde gelişimin çeşitli aşamalarında farklı miktarda vücut yağı taşırlar. Dolayısıyla, yalnızca çocuğunuzun ağırlığı bir sağlık sorunu olduğu takdirde, çocuğunuza bakarak bilemezsiniz.

Sosyal ve duygusal komplikasyonlar

Çocuğunuzun doktoru, çocuğunuzun kilosunun büyüme çizelgelerini ve gerekirse diğer testleri kullanarak sağlık sorunları oluşturup oluşturmadığını anlamanıza yardımcı olabilir.

Ne yapabilirsin

Çocuğunuzun fazla kilo aldığından endişe ediyorsanız, doktoruyla konuşun. Çocuğunuzun doktoru, çocuğunuzun büyüme ve gelişme geçmişi, ailenizin yükseklik kilosu geçmişi ve çocuğunuzun büyüme çizelgelerine nerede yerleşeceğini düşünecektir. Bu, çocuğunuzun ağırlığının sağlıksız bir aralıkta olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir.

Yaşam tarzı sorunları – çok az aktivite ve yiyecek ve içecekten çok fazla kalori – çocuklukta şişmanlığın ana katkısı. Fakat genetik ve hormonal faktörler de rol oynayabilir. Örneğin, son araştırmalar sindirim hormonlarındaki değişikliklerin dolduğunu bildiren sinyalleri etkileyebileceğini bulmuştur.

Ortak olmamasına rağmen, bir çocuğun obeziteye eğilimli olmasını sağlayan genetik hastalıklar ve hormonal bozukluklar da vardır.

Birçok faktör – genellikle birlikte çalışmak – çocuğunuzun aşırı kilolu olma riskini arttırır

Çocuklukta obezite çocuğunuzun fiziksel, sosyal ve duygusal refahı için komplikasyonlara neden olabilir.

Çocuğunuzun aile hekimi veya çocuk doktoru büyük olasılıkla çocuklukta şişmanlığın başlangıç ​​tanısını yapacaktır. Çocuğunuzun obez olma karmaşıklıkları varsa, bu komplikasyonları yönetmeye yardımcı olması için ek uzmanlara yönlendirilebilirsiniz.

Randevular kısa olabilir ve kapatılacak zemin çok sık olduğundan, çocuğunuzun sağlık ekibi ile olan herhangi bir randevu için iyi hazırlanmış olmak iyi bir fikirdir. İşte size randevunuza hazırlanmanıza ve neler bekleyebileceğinizi bilmenize yardımcı olacak bazı bilgiler.

Doktorunuzla olan zamanınız sınırlıdır, bu nedenle soruların bir listesini hazırlamak, zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olabilir. Vaka incelemesinin bitmesi durumunda, sorularınızı en önemli sorundan en azından önemli olanlarına listeleyin. Çocuklukta şişmanlık için doktorunuza sormanız gereken bazı temel sorular şunlardır:

Hazırlanan sorularınıza ek olarak, çocuğunuzun randevusu sırasında ortaya çıkabilecek ek sorular sormaktan çekinmeyin.

Randevu sırasında, çocuğunuzun doktoru veya diğer sağlık uzmanları, çocuğunuzun yeme, aktivite, ruh hali ve düşünceleri ve çocuğunuzun olabilecek tüm belirtileri hakkında bir takım sorular soracaktır. Sizden şu sorular sorulabilir:

Çocuğunuzun programlı randevusundan birkaç gün veya haftalarınız varsa, çocuğunuzun ne yediğini ve ne kadar egzersiz yaptığının bir kaydını tutmaya başlayın.

Düzenli iyi çocuk bakımının bir parçası olarak, doktor çocuğunuzun vücut kütle indeksini (BKİ) hesaplar ve BKİ yaş büyüme tablosuna nerede düştüğünü belirler. BMI, çocuğunuzun yaşı ve boyu için fazla kilolu olup olmadığını belirlemeye yardımcı olur.

Doktorunuzdan ne bekleyebilirsiniz

Bu arada ne yapabilirsiniz

Kan tahlilleri

Kilolu çocuklar için tedavi

Obez çocuklar için tedavi

Sağlıklı beslenme

Fiziksel aktivite

İlaçlar

Zayıflama ameliyatı

Büyüme tablosunu kullanarak doktorunuz, çocuğunuzun yüzdesini belirler; bu, çocuğunuzun aynı cinsiyet ve yaştaki diğer çocuklar ile nasıl kıyaslandığını gösterir. Örneğin, çocuğunuzun yüzdelik yüzdesi olduğunu söyleyebilirsiniz. Bu, aynı cinsiyet ve yaştaki diğer çocuklarla karşılaştırıldığında yüzde 80’in daha düşük kilo veya VKİ’ye sahip olduğu anlamına gelir.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tarafından kurulan bu büyüme çizelgelerindeki kesme noktaları kilolu ve obez çocukları tanımlamaya yardımcı oluyor

BMI, şeyleri kas gibi ya da vücut çerçevesinin ortalamasından daha fazla görmediği için büyüme kalıpları çocuklar arasında büyük farklılıklar gösterdiğinden, doktorunuz çocuğunuzun büyümesini ve gelişimini de dikkate alır. Bu, çocuğunuzun kilosunun bir sağlık sorunu olup olmadığını belirlemenize yardımcı olur.

BMI ve büyüme grafiklerinde ağırlık çizelgesine ek olarak, doktor ayrıca

Çocuğunuzun doktoru, çocuğunuzun obez olduğunu tespit ederse kan testleri yapabilir. Bu testler aşağıdakileri içerebilir:

Bu testlerden bazıları çocuğunuzun testten önce herhangi bir şey yememesi ya da içmesi yasaktır. Çocuğunuzun doktoru, çocuğunuzun kan testinden önce ne kadar süreyle tutması gerekip gerekmediğini size bildirmelidir.

Çocuklukta obezite tedavisi, çocuğunuzun yaşına ve başka tıbbi koşullara sahipse dayanır. Tedavi genellikle çocuğunuzun diyetinde ve fiziksel aktivite düzeyinde değişiklikler içerir. Bazı durumlarda, tedavi ilaçları veya kilo verme ameliyatını içerebilir.

American Academy of Pediatrics, 2 yaşın üzerindeki çocukların ve aşırı kilolu kategorisinde düşen kilolu ergenlerin, kilo almanın ilerlemesini yavaşlatmak için ağırlık bakım programına alınmasını önermektedir. Bu strateji, çocuğun kilo değil inç eklemek için çocuğa izin verir; bu da BKİ’ye göre yaşın daha sağlıklı bir alana düşmesine neden olur.

6-11 yaşları arasında obez olan çocuklar, ayda 1 pound (veya yaklaşık 0,5 kilogram) kademeli kilo vermek için bir diyet yapılabilir. Obez ya da şiddetli obez olan daha büyük çocuklar ve ergenler, haftada 2 kilo (ya da 1 kilogram) kadar kilo vermeyi amaçlayan bir diyet uygulanabilir.

Çocuğunuzun mevcut kilosunun korunması veya kilo verme yöntemleri aynıdır: Çocuğunuzun hem türü hem de miktarı bakımından sağlıklı bir diyet yemesine ve fiziksel aktivitesini arttırmasına ihtiyaç vardır. Başarı, çocuğunuza bu değişiklikleri yapmaya yardım etme taahhüdünüze büyük ölçüde bağlıdır.

Ebeveynler bakkaliye alır, yemekler pişirir ve yiyeceğin yerini belirler. Küçük değişiklikler bile çocuğunuzun sağlığında büyük fark yaratabilir.

Özellikle çocuklar için sağlıklı bir kilo elde etmenin ve sürdürmenin kritik bir parçası fiziksel aktivitedir. Kaloriyi yakmakla kalmaz, aynı zamanda güçlü kemik ve kasları oluşturur ve çocukların gece iyi uykularına yardımcı olur ve gün boyunca uyanık kalmasına yardımcı olur. Çocukluk çağında kurulan iyi alışkanlıklar, ergenlere, hormonal değişiklikler, hızlı büyüme ve aşırı yeme neden olan sosyal etkilere rağmen sağlıklı kilo verme konusunda yardımcı olurlar. Ve aktif çocuklar uygun yetişkin olma ihtimali daha yüksektir.

Çocuğunuzun etkinlik düzeyini yükseltmek için

Bazı durumlarda, genel kilo kaybı planının bir parçası olarak ergenlere ilaç reçetesi verilebilir. Adolesanlar için ABD’de sadece bir tane reçeteli kilo verme ilacı var. Orlistat (Xenical) bağırsaklardaki yağ emilimini engeller. Uzun vadede reçeteyle satılan bir ilaç almanın riskleri bilinmemektedir ve ilaçların ergenler için kilo verme ve kilo verme üzerindeki etkisi halen sorgulanmaktadır.

Kilo kaybı ameliyatı, geleneksel kilo verme yöntemlerini kullanarak kilo vermeyi başaramayan ciddi obez ergenler için bir seçenek olabilir. Bununla birlikte, her tür ameliyatta olduğu gibi, potansiyel riskler ve uzun vadeli komplikasyonlar vardır. Ayrıca, kilo kaybı cerrahisinin gelecekteki büyüme ve gelişim üzerindeki uzun vadeli etkileri büyük oranda bilinmemektedir.

Ergenlerde kilo kaybı cerrahisi nadirdir. Ancak çocuğunuzun ağırlığı, cerrahinin potansiyel risklerinden daha fazla sağlık tehdidi oluşturursa, doktorunuz bu ameliyatı tavsiye edebilir. Kilo kaybı ameliyatı için düşünülecek bir çocuğun bir pediatrik endokrinolog da dahil olmak üzere pediatrik uzmanlardan oluşan bir ekiple buluşması önemlidir.

Zayıflama ameliyatı mucize bir tedavi değildir. Bir ergenin aşırı kilolarını kaybedeceğini ya da uzun süre kapalı tutabileceğini garanti etmez. Ayrıca, ameliyatın sağlıklı bir diyet izlemenin ve düzenli fiziksel aktivite alma ihtiyacının yerine geçmediğini akılda tutmak önemlidir.

Çocuğunuzun sağlıklı bir kilo alması ve sürdürmesi için en iyi şansı, sağlıklı bir diyet yemek ve daha fazla egzersiz yapmaktır. Çocuğunuzun başarılı olmasına yardımcı olmak için evde atabileceğin bazı adımlar şunlardır

Ebeveynler obez olan çocukların sevdiklerini hissetmelerine ve kilolarını kontrol etmelerinde çok önemli bir rol oynamaktadır. Çocuğunuzun benlik saygısı oluşturmak için her fırsattan yararlanın. Sağlık ve zindelik konusunu ortaya koymaktan korkmayın, ancak bir çocuğun endişenizi bir hakaret olarak görebileceği konusunda hassas olun. Çocuklarınızla doğrudan, açıkça ve kritik ya da yargılayıcı olmadan konuşun.

Buna ek olarak, aşağıdaki tavsiyeleri göz önünde bulundurun

Çocuğunuzun fazla kilolu olma veya şu anda sağlıklı bir kilo alma riski altında olmasına bakmaksızın, doğru yolda olmasını sağlamak için proaktif önlemler alabilirsiniz. İşte unutmam gereken kilit noktalar şunlardır:

Ayrıca, çocuğunuzun yılda en az bir kere iyi çocuğa muayene için doktora görünmesini sağlayın. Bu ziyaret sırasında doktor çocuğunuzun boy ve kilosunu ölçer ve vücut kütle indeksini hesaplar. Çocuğunuzun VKİ’sinde veya yüzdelik sıralamasında bir yıldan fazla bir artış, çocuğunuzun kilolu olma riski altında olduğunun olası bir işaretidir.

Doktorunu ziyaret et