Çocuk asetaminofen – üzüm

Çocuk Asetaminofen için Kullanılan – Üzüm

Terapötik Sınıf: Analjezik

Bu ilaç reçetesiz kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, çocuklarda asetaminofenin yararlılığını sınırlayacak pediatrik spesifik problemler göstermedi. Bununla birlikte, doktorunuz tarafından talimat verilmedikçe, 2 yaşından küçük çocuklara tezgah üstü ürünler sunmayın.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlılarda asetaminofen kullanımını sınırlayan geriatrik özel problemleri göstermedi.

Kadınlarda yapılan araştırmalar, bu ilacı emzirirken bebeğe kullandıklarında en az risk taşıdığını düşündürmektedir.

Çocuk Asetaminofen Kullanmadan Önce – Üzüm

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacı aşağıdakilerden herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. Birlikte kullanılırsa, doktorunuz bu dozu veya bu ilacı ne sıklıkla kullanacağınızı değiştirebilir veya size yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında özel talimatlar verebilir.

Bu ilacın aşağıdakilerden herhangi biriyle kullanılması, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. Birlikte kullanılırsa, doktorunuz bu dozu veya bu ilacı ne sıklıkla kullanacağınızı değiştirebilir veya size yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında özel talimatlar verebilir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu bölüm, asetaminofen içeren bir takım ürünlerin doğru kullanımı hakkında bilgi sağlar. Çocuk Asetaminofen – Üzüm için spesifik olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

Bu ilacı sadece doktorunuzun talimatına uyarak alın. Daha fazla almayın, daha sık almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın. Büyük miktarda asetaminofen uzun süre alınıyorsa karaciğer hasarı oluşabilir.

Bu ilacı doktorunuzun önerisi olmadan alıyorsanız, paket etiketini dikkatli bir şekilde okuyun ve doz talimatlarını uygulayın. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuzla konuşun.

Asetaminofen içerebileceğinden kullandığınız diğer tüm ilaçların etiketlerini dikkatlice kontrol edin. Bir günde (24 saat) 4 gramdan (4000 miligram) fazla asetaminofen kullanmak güvenlidir, zira ciddi karaciğer problemleri riskini artırabilir. Tylenol® Extra Strength için maksimum doz 24 saatte 3.000 miligramdır.

Bu ilacı yiyecekli olsun olmasın alabilirsin.

Şırınga ile oral sıvı kullanan hastalar (örn., Little Fevers®)

Oral sıvı ile damlalık kullanan hastalar için

Asetaminofen oral granülleri (örn., Snaplets-FR)

Asetaminofen oral tozları (örn. Feverall® Sprinkle Caps [Çocuk veya Genç Kuvvet]) kullanan hastalar için,

Asetaminofen fitilleri kullanan hastalar için

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Asetaminofen’in Doğru Kullanımı

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Kullanmadığınız zaman şişeyi kapalı tutun. Işık ve ısıdan uzakta oda sıcaklığında saklayın. Donma.

Süpozituvarları buzdolabında saklayabilirsiniz, ancak soğutmayınız.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Çocuk Asetaminofen Kullanırken Önlemler – Üzüm

Bu ilacı kullanırken doktorunuzun sizin veya çocuğunuzun ilerlemesini kontrol etmesi çok önemlidir. Bu, doktorunuzun ilacın düzgün çalışıp çalışmadığını görmesine ve almaya devam edip etmeyeceğinize karar vermesine izin verir.

Belirtileriniz veya ateşiniz birkaç gün içinde düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza danışın.

Birçok kombinasyon ilaçları, Alka-Seltzer Plus®, Comtrex®, Drixoral®, Excedrin Migren®, Midol®, Sinutab®, Sudafed®, Theraflu® ve Vanquish® gibi markalı isimler içeren asetaminofen içerir. Bu ilaçları ilacınıza eklemek, güvenli bir miktarda asetaminofen almanıza neden olabilir. Asetaminofen içeren birden fazla ilaç almadan önce doktorunuzla konuşun.

Sizin veya çocuğunuzun üst mide ağrısı veya hassasiyeti varsa, soluk tabure, koyu renk idrar, iştahsızlık, mide bulantısı, alışılmadık yorgunluk veya halsizlik veya sarı gözler veya cilt varsa hemen doktorunuza danışın. Bunlar ciddi bir karaciğer problemi semptomları olabilir.

Ara sıra bir veya iki doz asetaminofen alacaksanız, alkollü içki içmeyin. Bunu yapmak, özellikle etiket üzerinde tavsiye edilenden daha fazla asetaminofen kullanırsanız ya da düzenli olarak uzun süre alırsanız, düzenli olarak çok miktarda alkol içiyorsanız, karaciğer hasarı olasılığını artırabilir.

Asetaminofen, bazı tıbbi testlerin sonuçlarına müdahale edebilir. Herhangi bir tıbbi test yapmadan önce, son 3-4 gün içinde asetaminofen kullandıysanız, sorumlu kişiye söyleyin. Asetaminofenin bir soruna neden olup olmayacağını öğrenmek için laboratuarı önceden arayabilirsiniz.

Asetaminofen, bazı kan şekeri testlerinde yanlış sonuçlara neden olabilir. Diyabetikseniz ve test sonuçlarında bir değişiklik fark ettiyseniz veya herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza danışın.

Çocuk Asetaminofen – Üzüm Yan Etkileri

Asetaminofen

Çok fazla asetaminofen kullandığınızı düşünüyorsanız, zehirlenme belirtisi olmasa bile hemen acil yardım alın. Karaciğer hasarını önleme tedavisi mümkün olan en kısa zamanda başlatılmalıdır.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Aşağıdaki aşırı doz belirtileri ortaya çıkarsa hemen acil yardım alın

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx / OTC Rx ve / veya OTC

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Ağrı tramadol, oksikodon, asetaminofen, Tilenol, naproksen, aspirin

Kas ağrısı asetaminofen, Tilenol, naproksen, ibuprofen, diklofenak, Voltaren

Siyatik asetaminofen, Tilenol, siklobenzaprin, naproksen, aspirin, ibuprofen

Ateş asetaminofen, Tilenol, naproksen, aspirin, ibuprofen, Parasetamol