Chia: kullanımlar, yan etkileri, etkileşimleri ve uyarılar

Chía, Chia Fresca, Chia Tahıl, Chia Yağı, Chia Tohumu, Chia Sprout, Germe de Chia, Graine de Chia, Graine de Salba, Huile de Chia, Pinole, S. Hispanica, Salba, Salba Tahıl, Salvia hispanica, Salvia Hispanica L .

Eğer duyduğunuzda “Chia,” Aklınıza olabilir “Chia Evcil.” Bunlar chia lahanası büyümesini destekleyen ABD’de satılan kil figürlerdir. Ama Chia bir tıbbi bitki olarak çok daha uzun bir geçmişi vardır. Meksika’da kökenli ve Aztekler tarafından yetiştirildi. Bugün, chia Orta Amerika ve Güney Amerika’da ticari yetiştirilir. Bu omega-3 yağ asitleri zengin bir kaynak olan tohum, esas yetiştirilir; İnsanlar şeker hastalığı, yüksek tansiyon için Chia tohumu kullanmak ve genel olarak, kalp hastalığı ve felç (kalp damar hastalıkları) riskini azaltmak için kullanımı.

Chia tohumları sağlıklı omega-3 yağ asitleri ve diyet lifi, büyük miktarda içerir. Araştırmacılar, omega-3 yağ asitleri ve lifli yardım kalp hastalığı için risk faktörlerini azaltmak düşünüyorum.

Muhtemelen Etkisiz fo; Kilo kaybı. 12 hafta boyunca yemeklerden önce, günde iki kez su ile karıştırılarak tüketen chia tohumları vücut kompozisyonu geliştirmek veya aşırı kilolu veya obez kişilerde kan basıncı azaltmak değil. Ayrıca, vücut kompozisyonu ya da aşırı kilolu kadınlarda kan basıncını artırmak değildir 10 hafta boyunca tüm Chia tohumları günlük öğütülmüş veya yeme; Yetersiz Kanıt fo; Diyabet. şeker hastalığı olan kişilerin diğer insanların kalp hastalığı ve felç (kalp-damar hastalıkları) geliştirmek için daha olasıdır. Diyabetli kişiler chia belirli bir tip Salba (Salba Beslenme Çözümleri) olarak adlandırılan içeren ekmek yiyerek yüksek riskini azaltabilirsiniz bazı kanıtlar vardır. kalp hastalığı ve inme riskini düşürmek için gerekli olan Salba dozu 12 hafta boyunca günde 37 gram. Bu doz kan basıncını azaltmak ve kan C-reaktif protein ve von Willebrand faktörü seviyesini düşürmek için gibi. C-reaktif protein inflamasyon “markör”, bazı araştırmacılar, kalp hastalığı bazı formları sorumlu olduğunu düşünüyorum bir süreçtir. Az C-reaktif protein daha az iltihap var demektir. Von Willebrand faktör kanın pıhtılaşmasında ilgilenmektedir. Az von Willebrand faktör kalp krizi ya da felce neden olabilir daha az pıhtıları oluşur anlamına gelebilir. Ancak, yeme Salba tüm kalp hastalığı ve inme risk faktörleri etkilemez. Örneğin, ekmek Salba yeme düşük kolesterol görünmüyor; Egzersiz performansı. Erken araştırmalar bir dayanıklılık egzersizi tamamlamadan önce Chia tohumları (Yeşil Plus Omega 3 Chia tohumları) ve 2 gün Gatorade 50 den% kalorinin% 50 içeren bir içecek içmek eğitimli sporcular yalnız sadece Gatorade içmek sporculara benzer performans göstermektedir; Metabolik sendrom. Erken araştırmalar günde 500 kalori daha az tüketen ve metabolik sendromu olan kişilerde vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi ve bel çevresi azaltabilir 2 ay boyunca her gün soya proteini, Nopal, chia tohum ve yulaf içeren bir içecek içme düşündürmektedir. Ancak, sadece kalori alımını azaltmak insanların benzer sonuçlar var. Bununla birlikte, chia içecek içme trigliserid seviyelerini düşürmek ve sadece kalori alımını azaltarak göre kan şekerini artırmak gibi görünüyor; Kaşıntı. Erken araştırmalar günde 8 hafta boyunca cilde chia tohumu yağı içeren losyon uygulayarak kaşıntı azalttığını göstermektedir; Yüksek tansiyon; Kalp hastalığı ve inme; Diğer durumlar. Daha kanıt bu kullanımlar için chia etkinliğini değerlendirmek için gereklidir.

En fazla 12 hafta boyunca, ağız yoluyla alınan ve 8 hafta boyunca cilde uygulandığında Chia OLASI güvenlidir. Yeterince uzun bir süre için kullanma güvenliği hakkında bilinen değil; Özel Önlemler ve Uyarılar: Gebelik ve emzirme: Yeterince hamilelik ve emzirme sırasında chia kullanımı hakkında bilinen değil. Güvenli tarafta kalmak ve kullanımını önlemek; Yüksek trigliserid: Kan kolesterol ve trigliserid içeren yağ çeşitli içerir. Trigliserid düzeyleri bazı kişilerde çok yüksek. chia bazı türleri yeme onları daha da yüksek yapabilirsiniz. Eğer yüksek trigliserid varsa, Salba denilen chia belirli bir çeşitli kullanarak sopa ile. Salba belirgin trigliserit düzeylerini artırmak değildir; Prostat kanseri: Chia alfa-linolenik asit bir sürü içerir. Bazı araştırmalar diyet alfa-linolenik asit büyük miktarda prostat kanserine yakalanma şansını artırmak olabileceğini düşündürmektedir. Eğer prostat kanseri ya da yakalanma riski yüksek olan varsa, chia büyük miktarlarda yememek.

Şu anda CHIA Etkileşimler için hiçbir bilgiye sahip

Chia uygun dozu kullanıcının yaşı, sağlık ve diğer bazı koşullar gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Şu anda chia doz uygun bir aralığı belirlemek için yeterli bilimsel bilgi yoktur. Doğal ürünler her zaman mutlaka güvenli olmadığını akılda tutmak ve dozlarda önemli olabilir. Ürün etiketleri ile ilgili yönergeleri izleyin ve kullanmadan önce eczacınıza veya doktorunuza veya diğer sağlık uzmanına danışın emin olun.

Referanslar

Adams, J.D., duvar, M. ve Garcia, C Salvia columbariae tanshinones içerir. Evid.Basedplement 200 Alternat.Med; 2 (1): 107-110.

Adams, J.D., Wang, R., ve Yang, J. ve Lien, E. J. Klinik öncesi ve Salvia miltiorrhiza klinik muayene ve iskemik koşullar onun tanshinones. Çene Med 200; 1: 3 arasındadır.

Ayerza, R. ve Coates, chia W. Diyet seviyeleri: tavuklar iki suşları için yumurta sarısı kolesterol, lipit içeriği ve yağ asidi kompozisyonuna etkisi. Poult.Sci 200; 79 (5): 724-739.

Ayerza, R. yağ içeriği ve Chia yağ asidi bileşimi,

Ayerza, R., Jr. ve Coates, sıçan plazma lipit içeriği ve yağ asidi kompozisyonu üzerine toprak tohum, bütün tohum ve yağ olarak beslenen chia türetilen diyet alfa-linolenik yağ asitinin W. Etkisi. Ann Nutr Metab 200; 51 (1): 27-34.

Bushway, A.A., Belyea, P.R. ve Bushway, yağ, polisakarit ve bir protein kaynağı olarak R.J. Chia tohumu. Gıda Bilimi 198 Dergisi; 46 (5): 1349-1350.

Bir murin Espada, CE, Berra, MA, Martinez, MJ, Eynard, AR, ve Pasqualini, eikozanoid sürümü üzerinde omega-3 yağ asitleri Chia yağı ME Etkisi (Salvia Hispanica) zengin, apoptoz ve T-lenfosit tümör infiltrasyonu meme bezi adenokarsinom. Prostaglandinler Leukot.Essent.Fatty Asitler 200; 77 (1): 21-28.

Justo, MB, Alfaro, AD, Aguilar, AK, Wrobel, K., Wrobel, K., Guzman, GA, Sierra, ZG ve Zanella, VDA M. [soya fasulyesi integral ekmek geliştirme, chia, keten tohumu, ve folik asit kadınlar için fonksiyonel bir gıda olarak]. Arch Latinoam.Nutr 200; 57 (1): 78-84.

Reyes-Caudillo, E., Tecante, A. ve Valdivia-Lopez M.A. Diyet lifi içeriği ve Meksika Chia (Salvia hispanica L.) tohumlardaki fenolik bileşiklerin antioksidan aktivitesi. Gıda Kimyası 200; 107 (2): 656-663.

Wang, X., Morris-Natschke, S. L., ve Lee, K. H. Tanshen biyoaktif bileşenlerin kimya ve biyoloji yeni gelişmeler. Med Res Rev 200; 27 (1): 133-148.

Yang, X. F., Wang, N.P., Zeng, F.D. [ilaç metabolize-enzimler üzerinde bir Çin otlar aktif bileşenler etkileri]. Zhongguo Zhong.Yao Za Zhi. 200; 27 (5): 325-328.

Zhou L., Zuo’nun, Z., ve Chow, M. S. Danshen: onun kimya, farmakoloji, farmakokinetik ve klinik kullanımda genel bir bakış. J. Clin Pharmacol 200; 45 (12): 1345-1359.

Brouwer IA, Katan MB, Zock PL. Bir meta-analiz: Diyet alfa-linolenik asit ölümcül koroner kalp hastalığı riskinde azalma, ancak artan prostat kanseri riski ile ilişkilidir. J Nutr 200; 134: 919-22.

Chicco AG, D’Alessandro ME, Hein GJ, Oliva ME, Lombardo YB. Diyet chia tohumu (Salvia hispanica L.) alfa-linolenik asit bakımından zengin yağlanmayı artırır ve dyslipaemic sıçanlarda hypertriacylglycerolaemia ve insülin direncini normale döner. Br J Nutr. 200; 101 (1): 41-50.

Finnegan YE, Minihane AM, Leigh-Firbank AK ve diğ. Santrali- ve deniz kaynaklı n-3 çoklu doymamış yağ asitleri açlık ve tokluk kan lipid konsantrasyonları ve orta hiperlipidemik bireylerde oksidatif modifikasyona LDL’nin duyarlılığına farklı etkileri vardır. Am J Clin Nutr 200; 77: 783-95.

Guevara-Cruz M Tovar AR, Aguilar-Salinas, CA ve diğ. Frenk inciri, Chia tohumu, soya proteini, yulaf ve dahil olmak üzere bir diyet desen metabolik sendromlu hastalarda serum trigliserid ve glukoz intoleransı azaltır. J Nutr. 201; 142 (1): 64-9.

Ho, H, Lee, AS Yovanovski D, et al. randomize kontrollü bir doz-yanıt deneme: Sağlıklı gönüllülerde tokluk glisemi üzerine bütün ve zemin Salba tohumları (Salvia Hispanica L.) etkisi. Eur J Clin Nutr. 201; 67 (7): 786-8.

Illian TG, Casey JC, Piskopos PA. karbonhidrat yükleme aracı olarak omega 3 Chia tohumu yükleniyor. J Güç Kond Res. 201; 25 (1): 61-5.

Jeong SK, Park HJ Park BD, Kim IH. Son dönem Böbrek Hastalığının Pruritus (SDBY) hasta ve sağlıklı gönüllülere Topikal Chia Tohumu Yağı Etkinliği. Ann Dermatol. 201; 22 (2): 143-8.

Nieman DC Cayea EJ, Austin, MD, et al. Chia tohumu kilo kaybı teşvik ya da aşırı kilolu erişkinlerde hastalık risk faktörlerini ortadan kaldırmaz. Nutr Arş. 200; 29 (6): 414-8.

Nieman DC Gillitt N, Jin, K, ve ark. kilolu kadınlarda Chia tohum takviyesi ve hastalık risk faktörleri: Bir metabolomiks soruşturma. J Altern Kompleman Med. 201; 18 (7): 700-8.

Vuksan V Whitham D Sievenpiper JL ve diğ. randomize kontrollü çalışma sonuçları: yeni tahıl Salba (Salvia hispanica L.) ile konvansiyonel tedaviye takviyesi büyük ve tip 2 diyabette kardiyovasküler risk faktörlerini ortaya geliştirir. Diabetes Care 200; 30: 2804-10.

Doğal İlaçlar Kapsamlı Veritabanı Tüketici Version. Doğal İlaçlar Kapsamlı Veritabanı Professional Version bkz. ÂTherapeutic Araştırma Fakültesi 2009.

Örn. Ginseng, C vitamini, depresyon