serebral palsi tipleri ve nedenleri

nedeniyle gelişmekte olan beyinde hasar hareketin kontrolünü bozan bozuklukları – Serebral palsi (SP) kronik “felcinin” bir grup tanımlamak için kullanılan geniş bir terimdir. CP genellikle yaş 2 veya 3’e göre geliştirir ve yaşamı boyunca kötüleşmeye devam etmez beyin hasarı, yani nonprogresif bir beyin hastalığıdır. Ancak, beyin hasarına bağlı belirtiler genellikle zamanla değişebilir – bazen iyiye bazen kötüleşiyor. CP kronik çocukluk sakatlık en yaygın nedenlerinden biridir.

serebral palsi hakkında bilinmesi gerekenler

temeller

Belirtileri

Tanı ve Tedavi

önleme

% 35 ve SP’li çocukların% 50 arasında bir beraberindeki nöbet bozukluğu ve zeka geriliği bazı düzeyine sahip olacaktır. Onlar da öğrenme engelleri ve görme, konuşma, işitme, dil ya da sorunlar olabilir.

Çok bozukluğun nedenleri hakkında bilinmemektedir, ancak kanıt beyin enfeksiyonları, doğum yaralanmaları ve kötü oksijen kaynağı öncesinde, sırasında ve hemen doğum sonucu sonrası ortak faktörler şunlardır teorileri desteklemektedir. Prematüre bebekler özellikle savunmasız. hayat, fiziksel travma ve ağır dehidratasyon ilk yıllarında ciddi hastalık (menenjit gibi) beyin yaralanmasına neden ve CP neden olabilir.

anne karnında bir bebeğin gelişimi sırasında beyin hasarı doğuştan serebral palsi sonuçları. o ay için tespit edilemeyebilir rağmen, doğumda mevcuttur. Onu olan çocukların yaklaşık% 70’inde CP sorumludur. İlave% 20 nedeni doğum sırasında beyin hasarı konjenital serebral palsili teşhis edilir. Çoğu durumda, konjenital serebral palsi nedeni bilinmemektedir. Bazı olası nedenleri aşağıda