Çölyak hastalığı ne olur

Çölyak hastalığı, gluten zararlardan anormal bir bağışıklık sistemi tepkisini ince bağırsak tetikler oluşan bir ömür boyu (kronik) bir durumdur.

Bazı durumlarda, bu yetersizlik besin dublör büyüme ve kemik zayıflatmak için yeterince kötü olabilir emmek için. vitamin ve mineral kaybı gibi çocuklarda anemi, osteoporoz, ya da büyüme gecikmeler gibi diğer sorunlara yol açabilir.

belirtileri daha kötü görünüyor zaman çölyak hastalığı olan kişiler dönemleri olabilir. Veya belirtiler bazen hiç fark edilmeyebilir. Yetişkinlerde, belirtiler herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir ancak en sık 20’li, 30’lu, 40’lı ve sırasında meydana gelir.

Bazen çölyak hastalığı olan bir kişinin gluten içeren gıdalar yedikten sonra belirtiler yok. Ama ince bağırsakta hasar hala gerçekleşiyor.

2 hafta içinde bir glutensiz diyete başlamadan sonra, çölyak hastalığı olan insanların çoğu belirtileri geliştirmek olduğunu bulmak. Semptomlar tamamen 3 ay içinde kaybolur. villus normale dönmesi için ama bir glutensiz diyet 6 ay veya daha uzun sürer.

glutensiz diyete genellikle dönen belirtileri tutar ve komplikasyon riskini düşürür.

Nadir durumlarda, bir glutensiz diyet yardımcı olmuyor. Bazı insanlar bir süre için daha iyi olsun, ama belirtileri geri onlar hala bir glutensiz diyet yemek olsa bile gelir. Bu durum refrakter yolluk denir.

Bu durumlarda, bağışıklık sistemi yanıtını değiştirmek kortikosteroidler veya diğer ilaçlar belirtileri kontrol etmek için kullanılabilir. Bir glutensiz diyet geliştirmek etmeyen kişiler T hücreli lenfoma dahil olmak üzere diğer koşullar için test edilmelidir.

tahıl genellikle yaş 6 ay sonra, diyet girmiş sonra bazı çocuklarda belirtiler çok kısa zamanda başlayacak.

Hastalığın belirtileri glutensiz diyet benimseyerek tarafından kontrol edilir. Ama çocuk için izlenmesi gereken

Tedavi edilmeyen çölyak hastalığı olan çocuklar çok hasta olabilir. Onlar besinleri geri sıvıları ve tıp ile tedavi için hastaneye gitmek gerekebilir. Bu tedaviler genellikle kısa vadelidir. Çocukların çoğu tamamen iyileşir.

Gecikmeli büyüme. onlar gluten yerseniz çölyak hastalığı olan çocuklarda gerekli besinleri yok. glüteni uzun bir süre boyunca sürekli yemiş, bu gecikmeli bir gelişmesi ile sonuçlanabilir; Beslenme yetersizlikleri. Yeme gluten ayrıca kimyasallar, mineraller, vitaminler ve bir dengesizliğe yol açabilir. Bu eksiklikler bir glutensiz diyet ile ters olmalıdır. Ama vitaminler, demir ya da kalsiyum takviyesi bazen ihtiyaç vardır; Tümörler. Çölyak hastalığı olan çocuklar yetişkinlik içine büyüdükçe, onlar kanser (lenfoma) almak için biraz daha yüksek risk altında olabilir. Çalışmalar glutensiz diyet uygulayarak erişkinlerde lenfoma riskini düşürdüğünü bulduk. 1