Yüksek tansiyon nedenleri

Genlerin veya çevreden vücudun normal fonksiyonlarındaki değişiklikler, böbrek sıvısı ve tuz dengesindeki değişiklikler, renin-anjiyotensin-aldosteron sistemi, sempatik sinir sistemi aktivitesi ve kan damarı yapısı ve fonksiyonu da dahil olmak üzere yüksek tansiyona neden olabilir.

Araştırmacılar, normal vücut fonksiyonlarındaki çeşitli değişikliklerin yüksek tansiyona nasıl neden olduğunu incelemeye devam ediyor. Yüksek tansiyonda etkilenen temel fonksiyonlar arasında

Böbrekler normalde sodyum ve su tutarak ve potasyum atarak vücudun tuz dengesini düzenler. Bu böbrek fonksiyonundaki dengesizlikler yüksek kan basıncına neden olabilecek kan hacimlerini artırabilir.

Biyoloji ve Yüksek Tansiyon

Renin-anjiyotensin-aldosteron sistemi anjiotensin ve aldosteron hormonları üretir. Anjiyotensin kan damarlarını daraltır veya daraltır ve bu kan basıncında artışa neden olabilir. Aldosteron, böbreklerin sıvı ve tuz seviyelerini nasıl dengelediğini kontrol eder. Artmış aldosteron seviyeleri veya aktivitesi böbrek fonksiyonlarını değiştirebilir ve kan hacminde ve yüksek tansiyonda artışa neden olabilir.

Yüksek Tansiyonun Genetik Nedenleri

Sempatik sinir sistemi, kalp hızı, kan basıncı ve solunum hızı gibi kan basıncının düzenlenmesinde önemli işlevlere sahiptir. Araştırmacılar, bu sistemdeki dengesizliğin yüksek tansiyona neden olup olmadığını araştırıyorlar.

Küçük ve büyük arterlerin yapısında ve işlevlerinde meydana gelen değişiklikler, yüksek tansiyona katkıda bulunabilir. Anjiyotensin yolu ve bağışıklık sistemi, kan basıncını etkileyebilecek küçük ve büyük arterleri sertleştirebilir.

Yüksek tansiyonla ilgili vücut sistemlerinin anlaşılması genetik çalışmalara dayanmaktadır. Yüksek tansiyon genellikle ailelerde geçer. Yıllarca araştırmalar, bir kısmı renal tuz düzenleyici ve renin-anjiyotensin-aldosteron yolaklarında, yüksek tansiyon ile ilişkili birçok geni ve diğer mutasyonları saptamıştır. Bununla birlikte, bu bilinen genetik faktörler yalnızca tüm vakaların yüzde 2 ila 3’ünü oluşturmaktadır. Gelişmekte olan araştırmalar, cenin gelişimi sırasında meydana gelen bazı DNA değişikliklerinin daha sonra hayatta yüksek tansiyon gelişimine neden olabileceğini düşündürmektedir.

Yüksek tansiyonun çevresel nedenleri, sağlıksız yaşam tarzı alışkanlıkları, fazla kilolu veya obez olmak ve ilaçlardır.

Sağlıksız yaşam tarzı alışkanlıkları aşağıdakileri içeren yüksek tansiyona neden olabilir:

Araştırma çalışmaları, fazla kilolu veya obez olmanın, kan damarlarındaki direnci artıracağını ve kalbin daha fazla çalışmasına ve yüksek tansiyona yol açtığını gösteriyor.

Doğum kontrol hapları ve östrojen gibi astım veya hormon tedavileri gibi reçeteli ilaçlar ve soğuktan arındırma ilaçları gibi tezgah üstü ilaçlar bu yüksek tansiyona neden olabilir. Bu, ilaçların vücudunuzun sıvı ve tuz dengelerini kontrol etme, kan damarlarınızı sıkıştırma biçimini değiştirebilmesi veya yüksek tansiyona yol açan renin-anjiyotensin-aldosteron sistemini etkileyebilmesi nedeniyle olur.

Yüksek tansiyonun diğer tıbbi nedenleri, kronik böbrek hastalığı, uyku apnesi, tiroid sorunları veya bazı tümörler gibi diğer tıbbi durumları içerir. Bu durum, diğer koşullar vücudunuzun kanınızdaki sıvıları, sodyum ve hormonları kontrol etme şeklini değiştirerek bunun sekonder yüksek kan basıncına yol açması nedeniyle olur.

Her kadının anlatması gereken bir hikayesi ve kalbinin sağlığını korumak için harekete geçme gücü vardır. Hikayenizi Facebook’taki diğer kadınlarla paylaşın.

Heart Truth kampanyası kadınların ve sağlık çalışanlarının kadının kalp hastalığı konusunda eğitilmesine yardımcı olmak için çeşitli halk sağlığı kaynakları sunmaktadır.

Yüksek Tansiyonun Çevresel Nedenleri

Yüksek Tansiyonun Diğer Tıbbi Nedenleri