Kolestrol ilaçları: diyet ve egzersiz yeterli değilse

Diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri kan kolesterolünüzü sağlıklı seviyelere düşürmek için yeterli değilse, doktorunuz kolestrol düşürücü bir ilaç önerebilir. Kolesterolü düşürmek için kullanılan farklı ilaç türlerinin artılarını ve eksilerini bilmek, seçenekleriniz hakkında daha bilinçli kararlar verebilir.

Atorvastatin (Lipitor), rosuvastatin (Crestor) ve simvastatin (Zocor) gibi bu ilaçlar, kolesterol üretimini kontrol eden bir enzimin aktivitesini bastırarak çalışırlar.

Bu ilaç vücudun soğurduğu kolesterol miktarını düşürür.

Kolestiramin (Prevalite), kolestipol (Colestid) ve kolesevelam (Welchol) gibi bağışıklık maddeleri bağırsakta safra asitlerine bağlanır. Bu asitler daha sonra vücuttan atılan kolestrolü içerir.

Nikotinik asit (Niasin), kötü kolestrolü düşüren ve iyi kolesterolü arttıran suda çözünür bir B vitaminidir.

Eğer düşük HDL düzeyleriniz varsa, gemfibrozil (Lopid) ve fenofibrat (Tricor) gibi fibratlar, iyi kolesterolü yükseltebilir.

Yeni bir ilaç sınıfı, kanında dolaşan kolestrolün miktarını düşüren karaciğere daha fazla LDL kolesterol emmesine yardımcı olabilir. Alirocumab (Praluent) ve evolocumab (Repatha), çok yüksek LDL düzeylerine neden olan genetik bir durumu olan insanlar için onaylanmıştır. İlaç, kalp krizi veya inme geçirmeniz ve LDL düzeyinizin düşürülmesine ihtiyaç duymanız durumunda da kullanılabilir. İlaç ayda bir veya iki kez enjeksiyon ile uygulanır.

Doktorunuz, bireysel risk faktörleriniz, yaşınız, mevcut sağlık durumunuz ve olası yan etkileriniz gibi çeşitli faktörlere dayalı belirli bir ilaç seçimini veya ilaç kombinasyonunu önermektedir. Doktorunuz ayrıca ilaçlarınızı düzenli olarak izleyecek ve daha az ilaç almanıza ve kalp rahatsızlığı riskinizi azaltmanıza olanak tanıyan yaşam tarzı değişiklikleri önerecektir.

Doktorunu ziyaret et