klamidya enfeksiyonu iletimi, nedenleri ve daha

Bir yıl dünyada 4 milyondan fazla birçok kişi vurur ABD Bilim adamları en sık görülen bakteriyel cinsel yolla bulaşan hastalık (CYBH) olan klamidya, gonore o kadar yaygın iki katı olduğunu ve frengi gibi ortak olarak 30 kat inanıyoruz.

İyi haber klamidya kolayca antibiyotik ile tedavi olmasıdır. Kötü haber, hastalık sözleşme kadınların% 50’si enfekte ve% 30 pelvik inflamatuar hastalık nedeniyle böyle fallop tüpleri hasarı gibi ciddi komplikasyonlara (rahim yumurtalıkların bağlamak tüpler) geliştirmek bilmiyorum ki bu kısırlık neden olabilir. fallop tüpleri hasar da ektopik gebelik riskini artırabilir (zaman rahim dışında döllenmiş yumurta implantlar) ve prematüre doğum.

Klamidya hakkında bilinmesi gerekenler

temeller

Belirtileri

Tanı ve Tedavi

önleme

enfeksiyon doğmamış çocuğa aktarılır ve ciddi komplikasyonlara yol açabilir. enfekte annelerden doğan bebekler zatürre veya konjunktivit, körlüğe neden olabilir gözde membranların iltihabı muzdarip olabilir.

enfekte erkeklerin yüzde ellisi de hiçbir belirti görülmez. Onlar epididimit veya orşit, kısırlığa neden olabilir testislerin iltihabı gelişebilir. Erkekler kendi penis veya idrar yaparken yanma taburcu bir klamidya üretrit (ve enfeksiyon mesaneden idrar drene tüp) ve semptomlar gelişebilir.

Chlamydia bakteri Chlamydia trachomatis kaynaklanır. Hastalık, oral, vajinal veya anal seks yoluyla yayılır ve bir kirli el ile gözlerinizi dokunursanız, ayrıca konjonktivit gelişebilir. Chlamydia ayrıca bebeğin vajinal doğum sırasında geçebilir. Gebelikte tedavi edilmeyen klamidya enfeksiyonları erken doğuma yol açabilir desteklemek için bazı kanıtlar vardır.

KAYNAKLAR

Mayo Clinic: “Chlamydia.”

AMA: “Klamidya Tarama: Bir Rutin test edin.”

CDC: “Chlamydia – CDC Fact Sheet.”

Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları National Institutes: “. Chlamydia”