kauda equina sendromu: belirtiler, tedavi, cerrahi, ve daha fazlası

Bel ağrısı çok yaygındır. Bu milyonlarca insanı etkilemektedir. Çoğu durumda, size bel ağrısı için ameliyat gerekmez. Ancak nadir durumlarda, şiddetli sırt ağrısı KES’nin (CES), genellikle acil cerrahi tedavi gerektiren bir durumun belirtisi olabilir. KES’nin olan kişiler genellikle bir tıbbi acil olarak bir hastaneye yatırılır. Burada KES’nin hakkında bilmeniz gerekenler.

Kauda equina sendromu genellikle acil cerrahi müdahale gerektirir nadir görülen bir hastalıktır. KES’nin olan hastalarda, bir şey spinal sinir kökleri üzerinde sıkıştırır. Sen inkontinans ve bacakların muhtemelen kalıcı felç yol açan kalıcı zararlar önlemek için hızlı tedavi gerekebilir.

CES kauda equina (Latince atın kuyruk) adı verilen sinir köklerinin bir paket etkiler. Bu sinirler lumbosakral omurga spinal kord alt ucunda yer almaktadır. Onlar göndermek ve bacakların, ayak ve pelvik organların mesajları almak.

CES çocuklarda daha yetişkinlerde daha sık görülür. Ama spinal doğum kusuru varsa veya bir spinal yaralanma vardı çocuklarda oluşabilir.

Bu KES’nin en sık nedenleridir

Kauda equina sendromu teşhis zor olabilir. Belirtiler değişir ve yavaş yavaş üzerine gelebilir. Onlar da diğer koşulları taklit. Bu belirtilerden herhangi biri varsa, hemen doktorunuza görünün