Çikolata güvenliği

Natural Standard® Hasta Monografisi, Telif Hakkı © 2016 (). Her hakkı saklıdır. Ticari dağıtım yasaklandı. Bu monograf sadece bilgi amaçlıdır ve özel bir tıbbi tavsiye olarak yorumlanmamalıdır. Terapiler ve / veya sağlık koşulları hakkında karar vermeden önce nitelikli bir sağlık uzmanıyla görüşmelisiniz.

Kakao ve çikolata kakao çekirdeğinden alınır. Kakao, Güney Amerika’ya özgü ve en az 3000 yıl boyunca tropik bölgelerde yetişmiştir. Afrika ülkesi Fildişi Sahili, ham kakaonun en büyük tedarikçilerinden biridir.

Kakao ürünleri, birçok kültür tarafından lezzetler olarak görülüyor. Kakao antioksidan etkileri, kan inceltme özellikleri ve muhtemelen diğer sağlık yararları olan bileşikler olan flavonoidleri içerir. Bu nedenle ve çok popüler olduğu için, çikolata çokça araştırılmaktadır.

Notların anahtarı

Yüksek tansiyon

Çikolata kalp rahatsızlığı, deri koşulları, kabızlık ve çeşitli diğer koşullar için araştırılmıştır. Kakao kan basıncını düşürme kabiliyeti için en güçlü kanıt bulunmaktadır.

Aşağıdaki dozlar, bilimsel araştırmalara, yayınlara, geleneksel kullanıma veya uzman görüşüne dayanmaktadır. Çoğu şifalı bitki ve takviyeleri iyice test edilmemiştir ve güvenlik ve etkinlik ispatlanmayabilir. Markalar, aynı marka dahilinde bile değişken malzemelerle farklı yapılabilir. Aşağıdaki dozlar tüm ürünler için geçerli olmayabilir. Tedaviye başlamadan önce ürün etiketlerini okumalı ve dozları kalifiye bir sağlık uzmanıyla tartışmalısınız.

Bir kakao içecek ve büfe markası olan CocoaVia®, çalışmalarda sıkça kullanılmıştır.

Bir antioksidan olarak kullanmak için, bir porsiyon CocoaVia® içeceği ağız yoluyla alınmıştır.

Anksiyete için, iki hafta boyunca iki beş günlük aralıklarla ağız yoluyla 20-25 gram karanlık veya sütlü çikolata alınır.

Siroz (kronik karaciğer hastalığı)

Kalp hastalığı için, 13.5-80 gram çikolata tek bir doz halinde veya günde 1-3 kez, iki gün boyunca 26 haftadan fazla sürüyor. Çikolata biçimlerine, çikolata çubukları, kakao içecekleri (örn., CocoaVia®), koyu renkli çikolata veya kakao tozu dahildir.

Yaşlanma

Kronik yorgunluk sendromu için sekiz hafta 15 gr çikolata ağız yoluyla günde üç kez alınır.

Kaygı

Siroz için, kilogram başına koyu renkli çikolata başına 0.55 gram ile karıştırılan 200 mililitre test yemi (Ensure® Plus) ağızdan tek bir doz olarak alınmıştır.

Kronik yorgunluk sendromu

Kabızlık

Diş Hakları

Zihinsel performans için 10-37 gram çikolata ağız yoluyla tek bir doz halinde veya günde bir kez 30 güne kadar alınır. Çikolata biçiminde çikolata çubukları, kakao içecekleri ve kakao tozu (örn., Cocoapro®) dahildir.

Diyabet

Diyabet için sekiz hafta boyunca günde üç kez ağızdan 15 gram çikolata alınır.

Egzersiz kurtarma

Egzersizin iyileşmesi için, egzersizden hemen sonra, egzersizden iki saat sonra ve yatmadan önce ağızdan 330 mililitre kakao içeceği alınmıştır.

Kalp hastalığı

Yüksek kan şekeri / glikoz intoleransı için çikolata veya kakao içeceği olarak beş gün ila 18 hafta boyunca günde bir veya iki kez ağız yoluyla 100 gram çikolata alınır.

Yüksek kolesterol için, günde bir veya iki kez ağız yoluyla iki haftadan haftaya kadar 13-105 gram çikolata alınır. Çikolata biçiminde kakao içecekleri (bazen kakao lifi ile birlikte), kakao tozu, çerez çubukları, koyu veya sütlü çikolata çubukları ve CocoaVia® Crunch çubukları bulunmaktadır.

Yüksek tansiyon için 6-100 gram çikolata yedi gün boyunca bir veya iki defa ağız yoluyla 26 haftadan fazla sürüyor. Çikolata biçiminde kakao, koyu renkli çikolata, belirtilmemiş çikolata veya kakao içeceği dahildir.

Duygudurum için, üç gün boyunca günde iki kez 0.5 ons koyu çikolata alınır.

Parkinson hastalığı için, 15 dakika içerisinde ağızdan 200 gram koyu veya beyaz çikolata tek bir doz alınır.

Hamilelik desteği için gebeliğin yaklaşık 13. haftasından doğuma kadar günlük 30 gram çikolata alınır.

Cilt koşulları için, sıcak suda çözülmüş kakao tozu 12 hafta süreyle günlük olarak ağızdan alınır. Ultraviyole ışık koruması için her gün 20 gram çikolata damlası ağız yoluyla 12 hafta süreyle alınmıştır.

Kilo kaybı için, bir adet koyu renkli çikolata kare ve bir adet 8 ons kakaolu içecek, 18 hafta boyunca günde iki kez ağız yoluyla alınır.

Bir böcek kovucusu olarak kullanım için, deride bir kakao yağı preparatı kullanılmıştır.

Yüksek kan şekeri / glukoz intoleransı

Yara iyileşmesi için bir kakao yağı preparatı, beş hafta boyunca haftada iki kez 30 dakika boyunca yanık skarına masaj yapmıştır.

Yüksek kolestorol

Kabızlık için dört hafta boyunca günde iki kez 4-8 gram kakao kabuğu alınır.

Diş plağı için ağzı iki ay boyunca günde iki kez 30 saniye boyunca durulamak için% 0.1 kakao çekirdeği özütü içeren 10 mililitre gargaradan yararlanıldı.

Bu kullanımlar insanlarda veya hayvanlarda test edilmiştir. Güvenlik ve etkinliği her zaman kanıtlanmamıştır. Bu koşullardan bazıları potansiyel olarak ciddidir ve nitelikli bir sağlık uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

Derecelendirmenin gerekçesi

Aşağıdaki kullanımlar geleneğe veya bilimsel teorilere dayanmaktadır. Genellikle insanlarda iyice test edilmemiştir ve güvenlik ve etkililik her zaman kanıtlanmamıştır. Bu koşullardan bazıları potansiyel olarak ciddidir ve nitelikli bir sağlık uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

Çikolata, kan şekeri düzeylerini etkileyebilir. Kan şekeri de etkileyebilecek ilaçları kullanırken dikkatli olun. İnsülin veya diyabet için ağız yoluyla alınan ilaçlar, bir eczacı da dahil olmak üzere kalifiye bir sağlık uzmanı tarafından yakından izlenmelidir. İlaç ayarlamaları gerekebilir.

Çikolata, kanama riskini artıran ilaçlarla birlikte alındığında kanama riskini artırabilir. Bazı örnekler arasında, varfarin (Coumadin®) veya heparin gibi antikoagülanlar (“kan inceltici”), klopidogrel (Plavix®) gibi anti-platelet ilaçlar ve ibuprofen gibi non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar (Motrin®, Advil® ®) veya naproksen (Naprosyn®, Aleve®).

Çikolata kan basıncını etkiler. Dikkat, kan basıncını etkileyen uyuşturucu kullananlarda önerilir.

Çikolata ayrıca aktif kömür, kemik kaybı için ajanlar, dişler için ajanlar, kan damarı genişliğini etkileyen ajanlar, zihinsel fonksiyonu etkileyen ajanlar, kalpyi etkileyen ajanlar (kalp ritmi dahil), bağışıklık sistemini etkileyen ajanlar, Karaciğere zarar veren ajanlar, anjiyotensin dönüştürücü enzim (ACE), antianksiyete ajanları, antikanser ajanlar, aspirin, antidepresanlar (selektif serotonin geri alım inhibitörleri, SSRI’ler), anti-inflamatuar ajanlar, Kanabinoidler (esrarda mevcut), kolesterol düşürücü ajanlar, doğurganlık ajanları, gama-aminobütirik asit (GABA), demir tuzları, ağrı kesiciler, salbutamol ve güneşten koruyucular.

Çikolata, kan şekeri düzeylerini etkileyebilir. Kan şekerini de etkileyebilecek otlar veya takviyeleri kullanırken dikkatli olun. Kan glikoz seviyeleri izlemeyi gerektirebilir ve dozların ayarlanması gerekebilir.

Çikolata, kanama riskini artırdığı düşünülen otlar ve takviyeler ile alındığında kanama riskini artırabilir. Ginkgo biloba kullanımı ile birden fazla kanama vakası bildirildi ve sarımsaklı ve saw palmetto’lu vakalar daha azdı. Çoğu vakada kanıtlanamamasına rağmen, teorik olarak kanama riskini arttıran birçok başka ajan vardır.

Çikolata yüksek tansiyonu etkileyebilir. Dikkat, otları kullanan veya kan basıncını etkileyen takviyeleri tavsiye eder.

Çikolata aktif kömür, anti kanser otları ve takviyeleri, antidepresanlar (selektif serotonin geri alım inhibitörleri, SSRI’ler), anti-inflamatuar otlar ve takviyeleri, antioksidanlar, kafein, kalsiyum, kanabinoidler, kolesterol düşürücü otlar ve takviyeleri, bakır, doğurganlık otları ve Gana-aminobütirik asit (GABA), ginseng, greyfurt, kemik kaybı için otlar ve takviyeleri, zihinsel fonksiyonları etkileyen bitkiler ve takviyeleri, kan damar genişliğini etkileyen dişler, otlar ve takviyeleri, bitki ve takviyeleri, Bağışıklık sistemini etkileyen otlar ve ilave maddeler, sinir sistemini etkileyen otlar ve takviyeler, karaciğer, demir, ağrı kesiciler, bitki sterolleri, probiyotikler için mide ve bağırsak için otlar ve takviyeler, bitki ve takviyeleri (kalp ritmi dahil) , Uyarıcılar, güneşten koruyucular ve vitaminler.

Bu bilgi, bilimsel literatürün sistematik bir incelemesine dayanır ve Doğal Standart Araştırma İşbirliği () için katkıda bulunan kişiler tarafından hakem tarafından gözden geçirilir ve düzenlenir.

Monografi metodolojisi

Anandamit, acı su, siyah çikolata (BC), Butyrum kakao, cacahuatl (Nahuatl), kakao (Brezilya Portekizcesi, İngilizce, İspanyolca), kakao çekirdeği ekstraktı, kakao ağacı, kakao gözlüğü (Hollandaca), kakaoluiro (Brezilya Portekizcesi), kakaolu Çikolata sütü, çikolata ağacı, choxi, cinnamtannin, clovamid, kakao çekirdeği, kakao çekirdeği), cacaueiro (Brezilya Portekizcesi), kafein, karboksilik asitler, kateşin, CBC, CBH, chicolatl (Nahuatl) Kakao tozu, kakao tozu, kakao katıları, kakao ağacı, koyu çikolata, kurutulmuş kakao çekirdeği, Hollandalı çikolata, epikateşin, FCMC, fermente kakao çekirdeği, lif, flavan-3, kakao çekirdeği, kakao çekirdeği, kakao çekirdeği, kakao çekirdeği, kakao çekirdeği, Kakao (Macarca), Kakaobaum (Macarca), Kakao (Macarca), Kakao (Macarca), Kakao (Macarca), Kakao (Macarca), Kakao (Portekizce), isolalt, kakao (Danimarka), sıcak çikolata, flavolonlar, flavonoidler, flavonoidler, granos de cacao (İspanyolca), harilik kakaopuu (Estonyaca) Lipidler, metilksantin alkoloidleri, metilksantinler, sütlü çikolata, N-linoleoiletanolamin, N-oleoletanolamin, N-oleolethanolamine, N-oleolethanolamine, N-oleolethanolamine, N-oleolethanolamine, N-oleolethanolamine, N-oleolethanolamine, N-oleolethanolamine, Fenilpropenoil-L-amino asit amid, oleik asit, oligofruktoz, palmitik asit, feniletilamin, fitokimyasallar, fitosteroller, polifenoller, prosyanidin oligomerleri, prosiyanidinler, purin alkaloidleri, doymuş yağ asitleri, sorbitol, stearik asit, Sterculiaceae (aile), uyarıcı ilaç, Sakaroz, Theobroma cacao L., Theobroma kakao fenolik özütleri, teobromin, beyaz çikolata, xocoatl (Mayan, Nahuatl), xocolatl (Mayan, Nahuatl).

Not: Bu monografi kakao, kakao ürünleri ve çikolata’yı kapsar. Çikolata kafeini içerir. Daha kapsamlı bir genel bakış için, doğal standart kafein monografisinde kafein hakkında bilgi bulunur.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi, otlar ve takviyeleri sıkı sıkıya düzenlemez. Ürünlerin gücü, saflığı veya güvenliği konusunda bir garanti yoktur ve etkiler değişebilir. Ürün etiketlerini daima okumalısınız. Tıbbi bir durumunuz varsa veya diğer ilaçları, şifalı bitkileri veya takviyeleri kullanıyorsanız, yeni bir terapiye başlamadan önce kalifiye bir sağlık uzmanıyla konuşmalısınız. Yan etkileriniz varsa derhal bir sağlık uzmanına danışın.

Bilinen alerji veya çikolata, kakao, onun herhangi bir parçasının (kafein dahil) veya bitki ailesinin üyelerinden birinden kaçının. Migren baş ağrısı, alerjik cilt reaksiyonları ve yavaş sindirim bildirilmiştir.

Böcek itici

Not: Çikolata kafeini içerir. Özellikle büyük miktarlarda kafeinin kronik kullanımı toleransa veya bağımlılığa neden olabilir. Kafeinin kısa sürede kesilmesi baş ağrısı, iritasyon, sinirlilik, anksiyete ve baş dönmesi gibi fiziksel çekilme belirtileri ile sonuçlanabilir. Kafein ile ilgili güvenlik bilgileri bu monografide özel olarak tartışılmamıştır. Daha fazla bilgi için, kafein üzerindeki Doğal Standart monografi mevcuttur.

Zihinsel performans

Çikolata, gıdalarda bulunan miktarlarda ve günde 25 grama kadar kullanıldığında güvende olacaktır. Kakao yağı, cilde kullanıldığında ve ilaç taşımaya yardımcı olmak için kullanıldığında büyük olasılıkla güvenlidir.

Ruh hali

Bağımlılık eğilimleri, anemi, bağırsak rahatsızlıkları, kemik kaybı ve yüksek kolesterol düzeyleri olan insanlarda dikkatle kullanın. Migren ağrısı veya böbrek taşı olma eğilimli insanlarda dikkatle kullanın. Fazla kilolu veya obez olan insanlarda ve hamile kalmaya çalışan insanlarda dikkatle kullanın.

Anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörleri (ACE) veya salbutamol kullananlarda dikkatle kullanın.

Obezite ve kötü sağlık sorunlarına yol açabilecek alışkanlıklar geliştirme riski nedeniyle çocuklarda dikkatli olun.

Çikolata, kan şekeri düzeylerini etkileyebilir. Diyabet veya hipoglisemi hastalarında ve kan şekeri etkileyen uyuşturucu, şifalı ot veya takviyeleri kullananlarda dikkatli olun. Kan şekeri düzeylerinin bir eczacı da dahil olmak üzere kalifiye bir sağlık uzmanı tarafından izlenmesi gerekebilir ve ilaç ayarlamaları gerekli olabilir.

Çikolata, kanama riskini artırabilir. Kanama bozuklukları bulunan kişilerde veya kanama riskini artıracak uyuşturucu kullananlarda dikkatli olunmalıdır. Doz ayarlamaları gerekebilir.

Çikolata kan basıncını etkiler. Yüksek tansiyonlu kişilerde ve kan basıncını etkileyen uyuşturucu, otlar veya takviyeleri olanlarda dikkatli olunması önerilir.

Bilinen alerji veya çikolata, kakao, onun herhangi bir parçasının (kafein dahil) veya bitki ailesinin üyelerinden birinden kaçının.

Hamilelik veya emzirme döneminde büyük miktarda çikolatadan kaçının.

Çikolata sivilce, alerjik cilt reaksiyonları, şişkinlik, bebekte kolik, kabızlık, azalmış kemik yoğunluğu, diş çürükleri, egzama, gaz, baş ağrısı, gelişmiş insülin duyarlılığı, artmış kolesterol seviyeleri, artmış insülin seviyeleri, düzensiz kalp ritimleri, oksalat düzeylerinde artışa neden olabilir. Sinirlilik, sarsıntı, uyku bozuklukları, karın ağrısı, mide rahatsızlığı, ciltte şişme, tatsız tat, mide bulantısı, kusma, kusma, kilo verme, sindirim sistemi rahatsızlıkları, sinirlilik, böbrek hasarı ve bozuklukları .

Parkinson hastalığı

Erken doğum, düşük doğum ağırlıkları ve kürtaj raporları nedeniyle gebelik ve emzirme dönemlerinde büyük miktarda çikolata kaçının. Çikolata ayrıca doğum kusurlarına neden olabilecek iki bileşik içerir.

Hamile kalmaya çalışan insanlarda dikkatle kullanın.

Bhate K ve Williams HC. Akne vulgaris epidemiyolojisi. Br.J Dermatol. 2013,168 (3): 474-485; d’El-Rei J, Cunha AR, Burla A, ve diğ. Koyu çikolata tüketiminden sonra gelişen endotel fonksiyonlu hipertansif hastaların karakterizasyonu. Int J Hypertens. 2013,2013: 985087; Davison G, Callister R, Williamson G, ve diğerleri. Akut egzersiz öncesi koyu çikolata tüketiminin, plazma antioksidan durumu, oksidatif stres ve uzun süreli egzersize immunoendokrin yanıtları üzerindeki etkisi. Eur.J Nutr 2012, 51 (1): 69-79, Fogleman CD. Kakao tansiyonuna etkisi. Am Fam.Fizikçi 4-1-2013,87 (7): 484; Grassi D, Desideri G, Necozione S, ve diğerleri. Akut hiperglisemi sırasında flavanol açısından zengin koyu renkli çikolatanın endotel fonksiyonu ve dalga yansıması üzerine koruyucu etkileri. Hipertansiyon 2012,60 (3): 827-832; Mellor DD, Madden LA, Smith KA, vd. Yüksek polifenollü çikolata Tip 2 diyabetli akut geçici hiperglisemi sırasında endotel disfonksiyonunu ve oksidatif stresini azaltır: pilot randomize kontrollü bir deneme. Diabet.Med. 2013,30 (4): 478-483., Nehlig A. Kakao flavanolün nöroprotektif etkileri ve bilişsel performans üzerindeki etkisi. Br.J Clin Pharmacol. 2013,75 (3): 716-727; Netea SA, Janssen SA, Jaeger M, ve diğ. Çikolata tüketimi, sağlıklı bireylerde sitokin üretimini modüle eder. Sitokin 2013, 62 (1): 40-43, Neufingerl N, Zebregs YE, Schuring EA, et al. Kakao ve teobromin tüketiminin serum HDL-kolesterol konsantrasyonları üzerine etkisi: randomize kontrollü bir çalışma. Am J Clin Nutr 2013,97 (6): 1201-1209; Ostertag LM, Kroon PA, Wood S, ve diğerleri. Flavan-3-ol-zenginleştirilmiş koyu çikolata ve beyaz çikolata trombosit işlevinin akut önlemlerini cinsiyete özgü bir şekilde geliştirir – randomize kontrollü bir insan müdahalesi denemesi. Mol.Nutr Food Res 2013, 57 (2): 191-202; Rein MJ, Renouf M, Cruz-Hernandez C, ve diğerleri. Biyoaktif gıda bileşiklerinin biyoyararlanımı: biyo-etkinlik için zorlu bir yolculuk. Br.J Clin Pharmacol. 2013,75 (3): 588-602; Ros E ve Hu FB. Bitki tohumlarının ve kardiyovasküler sağlığın tüketimi: epidemiyolojik ve klinik araştırmanın kanıtı. Sirkülasyon 7-30-2013,128 (5): 553-565. Sorond FA, Hurwitz S, Salat DH, et al. Nörovasküler bağlanma, serebral beyaz cevher bütünlüğü ve yaşlı insanlarda kakaoya yanıt. Nöroloji 9-3-2013,81 (10): 904-909. Stote KS, Clevidence BA, Novotny JA, vd. İnsülin direnci riski taşıyan obez yetişkinlerde glukoz düzenlenmesi, oksidatif stres, inflamasyon ve hemostazın biyobelirteçlerine kakao ve yeşil çayın etkisi. Eur.J Clin Nutr 2012,66 (10): 1153-1159; van Dam RM, Naidoo N ve Landberg R. Diyet flavonoidleri ve tip 2 diyabet ve kardiyovasküler hastalıkların gelişimi: son bulguların gözden geçirilmesi. Curr Opin.Lipidol. 2013,24 (1): 25-33.

Gebelik desteği

Cilt koşulları

Kilo kaybı

Yara iyileşmesi

Gelenek veya teoriye dayalı kullanımlar

Bu kanıta dayalı monografi The Natural Standard Research Collaboration