Ceritinib

Terapötik Sınıf: Antineoplastik Ajan

Ceritinib için kullanır

Farmakolojik Sınıf: Tirozin Kinaz İnhibitörü

Ceritinib, antineoplastik (kanser) bir ajandır. Vücut tarafından sonunda yok edilen kanser hücrelerinin büyümesine müdahale eder.

Ceritinib yalnızca doktorunuzun reçetesiyle birlikte verilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Ceritinib için aşağıdakiler düşünülmelidir.

Ceritinib veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediatrik popülasyonda yaş ile ceritinibin etkileri arasındaki ilişki hakkında uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Geriatrik popülasyonda yaşın seritinib etkilerine olan ilişkisine ilişkin uygun çalışmalar yapılmamış olsa da bugüne kadar geriatrik özel bir sorun saptanmamıştır.

Ceritinib’i Kullanmadan Önce

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Ceritinib kullanırken, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizce bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Ceritinib’i aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Ceritinib’i aşağıdakilerden herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. Birlikte kullanıldığında, doktorunuz dozunu veya serotinib kullanım sıklığını değiştirebilir veya size yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında özel talimatlar verebilir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı ceritinib kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Ceritinib’i doktorunuzun yaptığı gibi uygulayın. Daha fazla almayın, daha sık almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın. Bunun yapılması yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Ceritinib, hasta bilgi broşürüyle birlikte gelir. Bu bilgiyi okumanız ve anlamanız çok önemlidir. Anlamadığınız her şeyi doktorunuza sorduğunuzdan emin olun.

Kapsülün tamamını yutun. Ezmeyin, kırmayın, çiğneyin ya da açmayın.

Ceritinib’i boş bir karnın üstünde, bir yemekten önce veya sonrasındaki en az 2 saat önce alın.

Ceritinib dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece ceritinibin ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Ceritinib’i bir doz özlediyseniz, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Son dozunuzu kaçırdıktan sonraki 12 saatten fazla bir süre sonra bir sonraki düzenli dozunuza kadar bekleyin.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Ceritinib’in Doğru Kullanımı

Ceritinib’in düzgün çalıştığından emin olmak için doktorunuzun düzenli ziyaretlerinizdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Hamileyken ceritinib kullanmak doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Tedavi sırasında ve son dozdan sonra en az 2 hafta etkili bir doğum kontrolü kullanın. Ceritinib kullanırken hamilelik yaşarsanız derhal doktorunuza bildirin.

Kanser ilaçları, çoğu kişide ishal, mide bulantısı, kusma veya karın ağrısı, bazen de bunları önlemek için ilaç alındıktan sonra bile neden olabilir. Doktorunuza veya hemşiresine bu yan etkileri kontrol etmenin diğer yollarını öğrenin.

Ağırda ağrısı veya hassasiyeti, soluk dışkıları, koyu renkli idrar, iştahsızlık, mide bulantısı, alışılmadık yorgunluk veya güçsüzlük veya sarı gözler veya cilt varsa doktorunuzla hemen kontrol edin. Bunlar ciddi bir karaciğer problemi semptomları olabilir.

Ceritinib akciğerlerin şişmesine (pnömonitis) veya interstisyel akciğer hastalığına neden olabilir. Bunlar hayatı tehdit eden koşullardır ve derhal tıbbi yardım istenir. Mukuslu veya mukusuz nefes darlığı, nefes darlığı veya ateş varsa öksürüğünüz varsa hemen doktorunuza danışın.

Kalp ritminizde herhangi bir değişikliğiniz varsa hemen doktorunuza danışın. Başım döndürmeyebilir veya bayılırsınız ya da yavaş, hızlı, darbelere veya pürüzlü bir kalp atışınıza sahip olabilirsiniz. Siz veya ailenizdeki herhangi bir kişinin QT uzatması gibi kalp ritim problemleri yaşamadığını doktorunuzun bildiğinden emin olun.

Ceritinib kullanırken greyfurt yemeyin veya greyfurt suyu içmeyin. Greyfurt ve greyfurt suyu vücutta emilen ceritinib miktarını değiştirebilir.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçlar ve bitkisel ilaçlar (örneğin St. John’s wort) veya vitamin takviyeleri dahildir.

Ceritinib Kullanırken Önlemler

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Ceritinib Yan Etkiler

Ceritinib

Gebelik Kategorisi D Olumlu risk belirtisi

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Küçük hücreli dışı akciğer kanseri Avastin, metotreksat, Taxol, sisplatin, Opdivo, paklitaksel, Tarceva, Abraxane, nivolumab, bevacizumab, gemsitabin, Taxotere, dosetaksel, Gemzar, Alimta, erlotinib, Keytruda, pembrolizumab, Tagrisso, krizotinib, Iressa, Cyramza, Pemetrexed, Trexall, ramucirumab

 Ya da benzer ilgi alanlarına sahip diğer insanlarla iletişime geçmek için ceritinib destek grubuna katılın.