Pnömonik veba tedavisinde ruhsatlanmış siprofloksasin

Arka fon

Araştırma Avansı

Geçici verilere dayanarak, son zamanlarda, hükümet), geçtiğimiz Nisan 2012’de, Yesinia pestis bakterilerinin neden olduğu pnömonik veba enfeksiyonu ve en ciddi hastalık biçimini önlemek ve tedavi etmek için antibiyotik siprofloksasin lisansı aldı; ilk antibiyotik levofloksasin onayladı. Ayrıca, pnömonik ve septisemik krizi tedavi etmek için, kendisi tarafından geliştirilen aynı hayvan modelini kullanan üçüncü bir antibiyotiği moksifloksasin de onayladı.

Bu onayların ilginç tarafı, bu antibiyotiklerin veba tedavisi için yaratılmadığı veya onaylanmadığı, fakat siprofloksasin ve levofloksasin için, desteklenen araştırma, eklenen etkinliklerini doğrulamasına yardımcı oldu. Her üç ilaç da geniş spektrumlu antibiyotikler olarak kabul edilir; yani solunum, deri, üriner, bağırsak ve diğer enfeksiyon türlerine neden olan bakteri öldürürler.

Önemi

Son yıllarda hastalar, çeşitli anayasa tarafından onaylanmış antibiyotiklerin, tasarlandıklarından başka enfeksiyöz hastalıklara karşı etkili olup olmadıklarını belirlemek için hayvan çalışmalarını desteklemiştir. Akciğerleri etkileyen ve damlalarla bulaşmaya yol açabilen pnömonik veba için çok az tedavi mevcut olduğundan test önceliği haline geldi.

On yıldan uzun süredir, Mikrobiyoloji ve Enfeksiyöz Hastalıklar Bölümü, farklı sistemlerin antibiyotikleri nasıl emdiği ve tolere ettiğini ve bu antibiyotiklerin çeşitli bakteri sorunlarına karşı etkili tedaviler olup olmadığını belirlemek için hayvan modelleri geliştirmeyi desteklemiş ve desteklemiştir. Örneğin, pnömonik krizin yanı sıra, tularemi ve şarbona karşı lisanslı antibiyotik testleri de gerçekleştirildi.

Geniş bir lisanslı tedaviye sahip olmak, özellikle de tedavi olanağının sınırlı olabildiği büyük salgınlarda, halk sağlığı sistemini güçlendirir ve derinleştirir.